نفت و گاز همچنان منابع اصلی انرژی خواهند بود

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا از وبگاه سی‌اِن‌بی‌سی، جان هِس (John Hess)، مدیر عامل شرکت نفت آمریکایی هِس کورپورِیشن، گفت: ما فکر می‌کنیم بزرگ‌ترین نتیجه‌ای که باید از این کنفرانس حاصل شود این است که نفت و گاز در دهه‌های آینده لازم است.

وی در ادامه گفت: انتقال به انرژی پاک بسیار زیاد طول می‌کشد، هزینه‌های بسیار بیشتری خواهد داشت و به فناوری‌های جدیدی نیاز دارد که امروز حتی وجود ندارند.

هِس گفت: وقتی صحبت از انرژی پاک به میان می‌آید، جهان باید سالانه ۴ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری کند و این به زودی امکان‌پذیر نیست.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه‌گذاری جهانی در زمینه انرژی پاک در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۱.۷ تریلیون دلار افزایش خواهد یافت.

هِس گفت: نفت و گاز، کلید رقابت اقتصادی جهان و همچنین انتقال انرژی مقرون به صرفه و مطمئن هستند.

وی پیش‌بینی کرد که بازار نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی، سازنده‌تر باشد و در سال ۲۰۲۷ میلادی تولید به ۱.۲ میلیون بشکه در روز برسد.

مدیرعامل شرکت نفت آمریکایی خاطرنشان کرد: بزرگ‌ترین چالش جهان، سرمایه‌گذاری اندک در این صنعت است. جهان با کسری ساختاری در تأمین انرژی، نفت و گاز و انرژی پاک مواجه است.

دبیر کل اوپک نیز در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت تا سال ۲۰۴۵ میلادی به ۱۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. هیثم الغیص گفت که این رشد، به دلیل سرعت شهرنشینی در چند سال آینده است.