نرخ هر کیلو مرغ ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان

اسداله نژاد گفت: قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۸ هزار تا ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان است.

 

به گزارش تیترشهر : حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۱۸ هزار تا ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان است. با توجه به شرایط کنونی عرضه و تقاضا امیدی به افزایش قیمت نیست.

اسداله نژاد با بیان اینکه امکان حذف مرغ در سفره برخی خانوارها دور از انتظار نیست، گفت: با وجود معیشت سخت مردم، افزایش مجدد قیمت موجب شده این محصول به عنوان کالای لاکچری در سفره خانوار قرار گیرد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزایش هزینه های تولید را علت اصلی گرانی قیمت مرغ در بازار برشمرد و افزود: با توجه به نوسان شدید نهاده های دامی، قیمت مرغ با نوساناتی در بازار روبرو شده است که امیدواریم با کاهش نرخ نهاده ها و قیمت تمام شده تولید، نرخ مرغ در بازار کاهش یابد.

وی با بیان اینکه مرغ ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به شمار می رود، گفت: علی رغم افزایش قیمت مرغ طی روزهای اخیر، اما بازهم در مقایسه با سایر محصولات پروتئینی چندان گران نیست، هر چند با وجود کاهش قدرت خرید خانوار، موضوع افزایش قیمت نگران کننده است، اما این گرانی هیچ ارتباطی به مرغداران ندارد.

 

این مقام مسئول ادامه داد: واحدهایی که نهاده خود را با نرخ مصوب تحویل گرفتند، اقدام به توزیع مرغ با نرخ ستاد تنظیم بازار می کنند و در مقابل واحدهایی که نهاده مورد نیاز را از بازار سیاه تهیه می‌کنند، بر مبنای مکانیزم‌ عرضه و تقاضا مرغ تولیدی خود را در بازار توزیع می‌کنند

به گفته وی، علی رغم آنکه مرغداران طی ماه های اخیر متحمل زیان شدند، اعلام قیمت غیرمنطقی مرغ تولیدکنندگان را به چالش می کشد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی افزود: با وجود آنکه مسئولان اذعان می کنند که قادر به تامین کل نهاده های مورد نیاز با نرخ مصوب نیستند، از این رو اعلام قیمت مصوب با هزینه های تولید فاصله معناداری دارد.

وی قیمت مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار تومان و مرغ گرم ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت مصوب مرغ گرم ۵۰ درصد بالاتر از نرخ مرغ زنده است، در حالیکه با احتساب سود اصناف این اختلاف قیمت غیر منطقی است و به هیچ عنوان قبول نداریم.

وی با اشاره به اینکه قیمت مصوب مرغ کارشناسی نیست، بیان کرد: نرخ مصوب مرغ کارشناسی نیست چرا که حداقل حقوق مرغداران را تامین نمی کند و تنها در صورتی امکان عرضه مرغ با نرخ مصوب وجود دارد که دستگاه های دولتی امتیازاتی را به مرغداران بدهند.

اسداله نژاد قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: قیمت هر قطعه جوجه یکروزه از یک هزار و ۴۰۰ تومان به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است، در حالیکه قیمت مصوب جوجه را ستاد تنظیم بازار ۲ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده است که این نرخ جوابگوی منافع تولیدکنندگان که در چند ماه اخیر متحمل زیان شدند، نیست.

استمرار آشفتگی قیمت در بازار نهاده های دامی

اسداله نژاد با اشاره به اینکه آشفتگی بازار نهاده های دامی‌همچنان پابرجاست، بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۷ هزار تومان تومان و ذرت ۲ هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می شود.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با تاکید بر تامین به موقع نهاده های دامی بیان کرد: اگر نهاده های مورد نیاز مرغداران با نرخ مصوب تامین شود، امکان عرضه با نرخ مصوب وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: دولت قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی را از واردات بسیاری از کالاها همچون نهاده های دامی‌حذف کند که این امر از رانت و سودجویی تعداد معدود افراد جلوگیری می کند.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه عرضه مرغ با نرخ مصوب امکان پذیر نیست، بیان کرد: با توجه به نرخ ۱۱ هزار و ۷۰۰ تا ۱۲ هزار تومانی مرغ زنده، مرغ گرم نباید بالاتر از ۱۷ هزار تا ۱۷ هزار و ۳۰۰ تومان در بازار عرضه شود که متاسفانه به سبب سودجویی برخی اصناف با قیمت بالاتر عرضه می شود که مسئولان ذی ربط باید جلوی این‌تخلفات را بگیرند، هرچند قیمت کارگروه تنظیم بازار به سبب نرخ بالای نهاده در بازار آزاد منطقی نیست.

وی در پایان با اشاره به اینکه صنعت مرغداری در معرض خطر است، تصریح کرد: با توجه به غیر واقعی بودن هزینه های تولید با قیمت مصوب مرغ، انتظار می رود تدابیری برای این موضوع بیندیشند، در غیر این صورت صنعت مرغداری دچار چالش می شود.