قالیباف: مرغ ۳۰ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت در توزیع ۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند که ما دو بحث رفع تحریم و خنثی‌سازی تحریم را پیش رو داریم که مبنا و اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم‌هاست که حتی خنثی‌سازی تحریم راه را نیز برای رفع تحریم باز خواهد کرد.

 

 

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ظهر امروز (سه شنبه، 2 دی ماه) در مراسم بهره‌برداری از 28 هزار پروژه زیربنایی، اقتصادی و اشتغال‌زایی برکت همزمان با آغاز چهاردهمین سال فعالیت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ضمن قدردانی از مجاهدت‌های صورت گرفته در مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، گفت: فعالیت این عزیزان را در میدان یعنی در مناطق مختلف و مناطق محروم کشور چه در حوادث رخ داده در اقصی نقاط کشور و چه در توسعه کشور با یک تلاش جهادی، علمی و کاربردی با همان فرهنگ دوران دفاع مقدس دیده‌ام و امیدوارم خداوند به شما توفیق دهد این روند را ادامه دهید.

 

وی با بیان اینکه اساس کار به ویژه باید برای نیازمندان، محرومان و مستضعفانی باشد که صدا و داد آن‌ها به کسی نمی‌رسد، افزود: امیدوارم خداوند به شما توفیق دهد که در این مجموعه به نام امام خمینی(ره) به این عزیزان یاری رسانید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص مسئله رفع و خنثی‌سازی تحریم‌ها، عنوان کرد: حضرت آقا نکته بسیار دقیق و عمیقی را بیان کردند که اگر گوش شنوا و قلب در گرو فرهنگ اهل بیت(ع) و قرآن باشد از این سخن ایشان لحظه‌ای غفلت نخواهیم کرد و ایشان تاکید داشتند که ما دو بحث رفع تحریم و خنثی‌سازی تحریم را پیش رو داریم که مبنا و اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم‌هاست که حتی خنثی‌سازی تحریم راه را نیز برای رفع تحریم باز خواهد کرد.

قالیباف مجموعه نمایشگاه دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را مصداق عینی مسئله خنثی‌سازی تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: این مصداق عینی بیانگر این است که چطور می‌توان در زمینه خنثی‌سازی تحریم‌ها گام برداشت. در همین زمینه شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم که از تولید ماسک تا مرحله تست واکسن مربوط به حوزه انسانی اقدامات مهمی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر معتقد به سنت‌های الهی باشیم و همان باوری که انقلاب را به پیروزی رساند و دوران دفاع مقدس را با دست خالی با موفقیت پشت سر گذاشتیم، امروز نیز با همین باورها می‌توانیم بر مشکلات فائق آئیم و اثر تحریم را خنثی کنیم.

رئیس قوه مقننه کشور مردم‌باوری را یکی دیگر از راهکارهای خنثی‌سازی تحریم برشمرد و تصریح کرد: ما امروز در مجلس متمرکز بر 4 رویکرد شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی هستیم و این شاخصه‌ها در تمامی پروژه‌های مورد بازدید امروز دیده می‌شد.

قالیباف با بیان اینکه سهم مردم در اجرای پروژه‌ها بیشتر از سهم ستاد اجرایی است، افزود: حتی سرمایه نیز در این پروژه‌ها توسط خود مردم صورت می‌گیرد البته موضوع اول در مدیریت برای ما پول نیست بلکه موضوع اول خود مردم و نیروی انسانی است.

وی ادامه داد: این نیروی انسانی است که خلاقیت را با خود می‌آورد ولی امروز اقشار قابل توجهی از مجموعه‌های اجرایی ما فاصله زیادی با این فرهنگ دارند و این فاصله نسبت با انقلاب اسلامی و فرهنگ، شجاعت و خلاقیت ایرانی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از ایرادات در این حوزه دیوان‌سالاری که هیچ نسبتی با انقلاب اسلامی ندارد دانست و تصریح کرد: امروز اگر به مجموعه‌های موفق نگاه کنیم سیستم بروکراسی اداری در حداقل‌ها و مبتنی بر هوشمندسازی و شفاف‌سازی و مردم برای کارآمدسازی است.

قالیباف به افتتاح پروژه‌ای در روستای خرما کلا توسط یکی از جوانان با حداقل سرمایه در این مراسم اشاره کرد و گفت: شاهد بودیم که چطور می‌توان از خلاقیت و نبوغ یک جوان بدون دیوان‌سالاری پیچیده استفاده کرد.

وی اضافه کرد: در مسئله صادرات شاهد هستیم که تولید بی‌رویه صورت گرفته و در عین حال واردات همان محصول نیز انجام می‌گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عنوان یک مسئول و خدمتگزار نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی عرض می‌کنم ارز ترجیحی که در کشور هزینه می‌شود هیچ نوع سیاست‌گذاری درستی که آثار آن در زندگی مردم دیده شود صورت نمی‌گیرد.

قالیباف یادآور شد: از طرفی دیگر تلاش صورت می‌گیرد که 200 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی انجام شود و از طرفی دیگر به راحتی 4 الی 5 میلیارد دلار در 9 ماه گذشته به بدترین شکل ممکن با سوءمدیریت توزیع می‌کنیم که نتیجه آن مرغ کیلویی 30 هزار تومانی می‌شود، تا این مسائل حل نشود خدا نیز به کار ما برکت نخواهد داد.

وی با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث اصلاح ساختار بودجه حتما این موارد را مدنظر خواهیم داشت. نفت برای ما یک نعمت بوده اما امروز برایمان تبدیل به نقمت شده است. ما در مجلس شورای اسلامی مصمم هستیم که در این راه گام برداریم و میزان وابستگی اقتصاد به نفت را کاهش دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: همچنین در بودجه 1400 به دنبال این هستیم که دیوان‌سالاری اداری را کاهش دهیم البته این مسئله بدین معنا نیست که کارمندان اداری ما در بخش دولتی که تلاش می‌کنند، آن‌ها مقصر هستند بلکه فرآیند ایراد دارد.

قالیباف تاکید کرد: امروز کشور از دو لبه قیچی سوءمدیریت و تحریم آسیب می‌بیند. امروز جوان‌های خلاق و باانگیزه‌ای در کشور وجود دارند که اگر به یاری آن‌ها دست روی هر موضوعی بگذاریم حل خواهد شد، چه جوابی در پیشگاه خداوند خواهیم داشت اگر این فرصت را به آن‌ها ندهیم و از علم، انگیزه و دانش آن‌ها استفاده نکنیم.

وی اضافه کرد: به عنوان کسی که بیش از 3 دهه مسئولیت در کشور داشته‌ام با صراحت عرض می‌کنم؛ اگر امروز کسی به شما گفت مشکلات در کشور به دلیل نبود امکانات و نبود پول است، هرگز از او نپذیرید چرا که امروز ضعف مدیریت و بی‌عرضگی در تصمیم و همچنین دوری از فرهنگ کار و تلاش و فرصت دادن به سوداگران و دلالان و کسانی که بدون یک قطره عرق ریختن صدها میلیارد پول به دست می‌آورند و در نظام مالیاتی نیز نمی‌توانیم از آن‌ها پول دریافت کنیم باعث مشکلات کشور هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر تحریم‌ها نیز برداشته شود که امیدواریم و آرزوی ما این است که هرچه زودتر تحریم‌ها برداشته شود با این روش مدیریت به ثبات و رشد اقتصادی نخواهیم رسید چرا که در ایامی که کشور 110 میلیارد دلار درآمد نقدی داشته نیز باز هم شاهد گرانی و تورم بوده‌ایم، در نتیجه مشکل کشور ما نبود پول نیست، امیدوارم این رفتار جهادی که در چنین مجموعه‌هایی می‌بینیم نهادینه شود، به عنوان یک خدمتگزار تا زمانی که جان در بدن دارم در این مسیر حرکت خواهیم کرد.