صادرات ۸۵۰ تن گیاهان دارویی از ابتدای امسال تا کنون

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «ترحم بهزاد» افزود: ۱۴ اقلیم طبیعی در جهان شناخته شده است که حدود ۱۱ اقلیم از این تعداد در ایران وجود دارد و بستر رویش انواع گیاهان دارویی است.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهارداشت: تاکنون حدود ۸۶۰۰ گونه گیاهی در ایران شناسایی شده که ۲۳۰۰ گونه آن دارویی است و به‌ صورت مستقیم در حوزه دارویی، بهداشتی و مکمل‌های غذایی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این گیاهان دارویی به صورت فله و فرآوری نشده از کشور صادر می‌شود تصریح کرد: سازمان منابع طبیعی نقشی در جلوگیری از صدور خام گیاهان دارویی ندارد و تنها به‌ عنوان عضوی از شورای راهبردی گیاهان دارویی به سازمان غذا و دارو و وزارت صمت پیشنهاد ورود به این عرصه را داده است تا از صادرات خام جلوگیری شده و به حوزه فرآوری محصولات و صادرات آنها ورود کنند.

بهزاد گفت: بهره‌ مندی ایران از اقلیم متفاوت و وسعت حدود ۶ میلیون هکتاری رویشگاه‌های گیاهان دارویی در این سرزمین، فرصت بسیار مناسبی برای بهره‌برداری درست، ورود جدی‌تر به عرصه فرآوری، ایجاد اشتغال، صادرات تخصصی‌تر در حوزه محصولات فرآوری ‌شده و ارزآوری است.

وی اضافه کرد: مشکلاتی مانند عدم‌ تخصیص ردیف اعتباری مستقل برای حفاظت، اصلاح و توسعه گیاهان دارویی و کمبود نیروی لازم و متخصص سبب شده است تا ظرفیت‌های ارزنده و پنهان این حوزه همچنان راکد بماند.

به گفته وی، از سال ۵۸ تاکنون ۵۶۴ میلیارد تومان به مدیریت مرتع اختصاص یافته که با توجه به وسعت مراتع، سهم هر هکتار تنها ۱۵۵ تومان است.