صادرات روزانه 350 تن تخم‌مرغ

خوشبختانه با تلاش مسئولان پس از 44 روز ممنوعیت صادراتی درنهایت از 10 روز گذشته اولین محموله‌های صادراتی تخم‌مرغ وارد عراق شده که در این مدت روزانه 300 الی 350 تن صادرات به این کشور داشته‌ایم.

درواقع با توجه به تقاضا درخواست مجوز صادرات بیش از این است منتهی این مجوزها حدود یک ماه اعتباردارند که صادرکننده متناسب با مجوز و طی کردن مراحل و فرآیند صادراتی، محصول خود را صادر می‌کند.

بر این اساس از زمان شروع صادرات قیمت تخم‌مرغ افزایش داشته به‌گونه‌ای که در حال حاضر قیمت به 3 هزار الی 3هزار و 100 تومان رسیده اما هنوز باقیمت واقعی محصول به سبب روند کند صادرات، افت شدید قیمت در داخل عراق و مسائل و بوروکراسی اداری فاصله‌داریم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ هفته گذشته پروسه اداری صادرات به کردستان عراق به اتمام رسیده و طی هفته جاری صادرات به این کشور آغاز می‌شود اما از سویی مشکل و کار اداری صادرات به افغانستان به‌صورت صد درصد حل‌نشده که امیدوارم با پیگیری‌های انجام‌شده ظرف روزهای آینده شاهد عادی شدن مسیر صادرات باشیم.

همچنین قیمت منطقی تخم‌مرغ باید درب مرغداری حدود 4هزار تومان و در بازار مصرف به سبب عوامل و هزینه‌های خرده‌فروشی و بنکداری باید 20 درصد قیمت افزایش داده شود و از سویی با افزایش هزینه‌های صادراتی تخم‌مرغ بین 3500 الی 3600 تومان در مرز تحویل تجار عراقی می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ برنامه‌ریزی تولید برای مرغ تخم‌گذار 18 ماهه بوده که در این مدت باوجود مشکلات صادراتی برنامه تغییری پیدا نکرده به‌گونه‌ای که تقریباً مازاد 10 درصدی تولید داریم که با توجه به فصل پاییز و افزایش تقاضا و صادرات امیدوارم دیگر شاهد مازاد تولید نداشته باشیم.

در این راستا رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این خصوص اظهار داشت: از 10 روز گذشته با شروع صادرات مجدد به عراق روزانه متوسط 300 الی 350 تن صادرات به این کشور داریم درحالی‌که تقاضا برای درخواست مجوز صادرات بیش از این است اما از طرفی این مجوزها حدود یک ماه اعتباردارند به‌گونه‌ای که صادرکنندگان متناسب با مجوز و طی کردن مراحل و فرآیند صادراتی محصول خود را صادر می‌کنند.

وی افزود: روند صادرات به سبب حل نشدن تمام مسائل صادراتی و بوروکراسی اداری عراق روند پرشتابی نبوده و به همین خاطر باقیمت واقعی محصول فاصله‌داریم و از سویی پروسه اداری صادرات به کردستان عراق به اتمام رسیده و طی هفته جاری صادرات به این کشور آغاز می‌شود.

ترکاشوند در ادامه بیان کرد: تولیدکنندگان با توقف صادرات در 45 روز گذشته و قرار داشتن در فصل تابستان با مازاد تولید مواجه شده و از سویی امیدوارم با توجه به فصل پاییز و افزایش تقاضا و صادرات دیگر شاهد مازاد تولید نباشیم.

وی بیان کرد: قیمت منطقی تخم‌مرغ باید درب مرغداری از این مقطع به بعد حدود 4هزار تومان و در بازار مصرف به سبب عوامل و هزینه‌های عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و بنکداری باید 20 درصد قیمت افزایش داده شود.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: قیمت صادرات تخم‌مرغ را با سه هزار و200 تومان در گمرکات شروع کردیم که در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه‌های صادراتی بین 3500 الی 3600 تومان در مرز تحویل تجار عراقی می‌شود.

بر اساس این گزارش؛ خوشبختانه پس از 44 روز ممنوعیت صادراتی درنهایت از 10 روز گذشته اولین محموله‌های صادراتی تخم‌مرغ وارد عراق شده که در این مدت روزانه 300 الی 350 تن صادرات به این کشور داشتیم و از سویی پروسه اداری صادرات به کردستان عراق به اتمام رسیده و طی هفته جاری صادرات به این کشور آغاز می‌شود.