تعلیق کارت های بازرگانی سد راه صادرات محصولات کشاورزی در البرز

«محمد علایی نژاد» روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا یکی از موانعی که در زمان حاضر برای صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد را در بحث برگشت ارز عنوان کرد و گفت: محصولات کشاورزی در مسیر صادرات تا رسیدن به کشور مقصد حدود ۳۰ درصد به ضایعات تبدیل می شود اما متاسفانه دستگاه های متولی کشور سیاست های غیرکارشناسه ای برای برگشت ارز در حوزه کشاورزی اعمال کرده اند.

وی ادامه داد: با اعمال این سیاست ها ، کشاورزان و صادرکنندگان مجبور به برگشت ارز شده اند لذا به دلیل مشکلاتی که در حوزه بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت بود از ابتدای نیمه دوم سال ۱۳۹۷ اقدامات اجرایی آن آغاز شد که صادرکنندگان آمادگی لازم را برای تامین ارز محصولاتی که به فروش رفته بود نداشتند.

علایی نژاد اضافه کرد: از همان زمان مشکل تامین ارز برای صادرکنندگان به وجود آمد که یکی از عوامل به وجود آمده این وضعیت تعلیق کارت های بازرگانی است.

وی با اشاره به استقبال صادرکنندگان البرزی برای صادرات محصولات خود از طریق بنادر جنوبی گفت: این استقبال به دلیل تعلیق کارت های بازرگانی صادرکنندگان در استان است و تولید کنندگان از این طریق به صادرات محصولات خود روی آورده اند.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان البرز افزود: این موضوع را به سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی اعلام کرده ایم تا موانع صادراتی را بردارند ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته و تا زمانیکه مشکل تعلیق کارت های بازرگانی و برگشت ارز حل نشود متاسفانه نمی توانیم مانوری در استان برای صادرات داشته باشیم.

صادرات محصولات کشاورزی به حوزه اورآسیا سختگیرانه است

علایی نژاد با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تن نوسات محصولات کشاورزی در استان داریم، یادآور شد: استان ظرفیت های خوبی در صادرات دارد که اگر این موانع برداشته شود تمام این محصولات از گمرک البرز صادر خواهد شد.

وی تصریح کرد: صادرات محصولات کشاورزی متناسب با شاخصه های حوزه بهداشت فردی و مصالح زیستی جوامع مختلف انجام می شود.

علایی نژاد با بیان اینکه این استانداردها برای صادرات در حوزه کشورهای خلیج فارس مقداری راحت تر است، اظهار کرد: شاخصه های صادراتی در حوزه اورآسیا سختگیرانه است ضمن اینکه هم قرنطینه جهاد کشاورزی و هم سازمان غذا و دارو باید تمام محصولات را تایید کنند.

سالانه حدود ۲ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی اعم از دامی، طیور، شیلات، زراعی و باغی در استان البرز تولید می شود.