تصمیم جدید دولت آمریکا برای احیای برجام

طبق شنیده‌ها دولت بایدن تصمیم گرفته است که پیشنهاد جدیدی برای چگونگی حل و فصل آخرین موضوعات باقی مانده برای احیای برجام است ارائه نکند.

لارا روزن روزنامه نگار آمریکایی در خبرنامه خود به نام «دیپلماتیک» نوشت: یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت که دولت بایدن ظاهراً تصمیم گرفته است که در مقابل پیشنهاد ایران، پیشنهاد جدیدی را که حاوی ایده‌هایی برای چگونگی حل و فصل آخرین موضوعات باقی مانده برای احیای برجام است، به تهران ارسال نکند.

در ادامه‌ این مطلب آمده است: یکی از مقامات ارشد دولت ایالات متحده در پاسخ به سوالی در این باره، طفره رفت و گفت که آنها در ملاء عام مذاکره نخواهند کرد.

این مقام ارشد دولت، که به شرط عدم افشای نامش سخن می‌گفت، امروز (۱۵ آوریل) به من گفت: «رئیس‌جمهور روشن کرده است که آنچه را که به نفع امنیت ایالات متحده است، انجام خواهد داد و مسئولیت واقعاً در این مرحله بر عهده ایران است، به ویژه در این موضوع.»
پیشنهاد جدید در راه است؟

هفته گذشته انتظار می‌رفت که ایالات متحده پاسخی به پیشنهاد ایران که توسط انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، آورده شد، ارائه کند. پیشتر گزارش دادم که اتحادیه اروپا همچنان منتظر پیشنهاد جدید ایالات متحده است. از آن زمان، ظاهراً کاخ سفید تصمیم گرفته است که پاسخی ارائه نکند.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران، امروز به من گفت: «فضای سیاسی برای ارائه یک پیشنهاد جدید در چند هفته گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.»

واعظ ادامه داد: «این بدان معناست که ایران یا به توافق می‌رسد و سپاه در لیست FTO باقی می‌ماند یا توافقی نخواهد داشت». وی تصریح کرد: «من همچنین بعید می‌دانم که ایران در این زمینه تسلیم شود.»
آمریکا تمایلی به پرداخت هزینه ندارد

یک منبع نزدیک به مذاکرات گفت: «من فکر می‌کنم این بخش سیاسی دولت است که تمایلی به پرداخت هزینه ندارد و از هزینه‌های استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت سیاسی و درازمدت فروپاشی برجام آگاه نیست.»

واعظ گفت که از اینکه دولت آمریکا راه‌حل میانی احتمالی مثل حذف سپاه از لیست و قراردادن سپاه قدس در لیست FTO را در نظر نمی‌گیرد، ناامید است.

دولت بوش نیروی قدس سپاه پاسداران را در سال ۲۰۰۷ در لیست سیاه وزارت خزانه داری قرار داد. دولت ترامپ کل سپاه را در لیست سیاه خزانه داری و سپس لیست سیاه وزارت خارجه قرار داد.

منبع: انتخاب