تخم مرغ ارزان شد/ صادرات روزانه ۱۵۰ تن تخم‌ مرغ به بازار‌های هدف

نبی پور گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به هفته گذشته درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

ناصر نبی‌پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، از افت ۲۰۰ تومانی نرخ تخم‌مرغ نسبت به هفته گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۷ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۱۵ هزار تومان است.

وی قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرد و افزود: فروش تخم‌مرغ با نرخ‌های کنونی بیانگر فاصله با قیمت ستاد تنظیم بازار و زیان مرغداران است.

نبی پور ادامه داد: در هفت ماه اخیر، مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ به طور متوسط ۲ هزار تومان متضرر شدند که با وجود تولید روزانه ۲ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ در کشور، زیان مرغداران سرسام آور است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار قیمت تخم‌مرغ در بازار را پیش‌بینی کرد و گفت: هم اکنون قیمت تخم‌مرغ در بالاترین حد خود است، پیش‌بینی می‌شود که قیمت در همین حد باقی بماند.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ بیان کرد: روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن تخم مرغ به افغانستان و عراق صادر می‌شود که این میزان تاثیری در التهاب و تلاطم بازار ندارد چرا که مازاد تولید حداقل ۲۰۰ تن است.

به گفته نبی پور، اگرچه کشور افغانستان بخشی از تخم‌مرغ مورد نیاز خود را از پاکستان خریداری می‌کرد، اما هم اکنون به سبب وجود برخی مشکلات این کشور برای خرید به ایران هجوم آورده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه خرید حمایتی تخم مرغ از یک ماه و نیم گذشته متوقف شده است، گفت: بنابر آخرین آمار مجموع خرید توافقی تخم مرغ پشتیبانی امور دام به یک هزار تن نرسید، اما به هر حال همین میزان در شرایط بازار تاثیر‌گذار بود و در غیر این صورت مرغداران تمایلی به جوجه‌ریزی نداشتند.

وی مجموع صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال تاکنون را حداکثر ۲۱ هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به میزان تولید و مازاد بر نیاز مصرف، این میزان صادرات رقم چشمگیری نیست.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در پایان درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو کنجاله سویا ۲ هزار و ۳۵۰ تومان بوده که با نرخ مصوب تفاوتی ندارد، اما قیمت ذرت ۲۰ تا ۲۵ درصد به سبب کمبود در بازار از نرخ مصوب بالاتر است.