افزایش جوجه ریزی مانع از کمبود مرغ شده است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: گوشت مرغ که در ایام محرم به بازار آمده ،‌ مربوط به جوجه ریزی تیرماه است که 20 درصد بیشتر از سال گذشته جوجه‌ریزی انجام شده است.
مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، با بیان این که میزان تولید جوجه‌ یک‌روزه و درنهایت گوشت مرغ نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته به‌طور میانگین 9 درصد افزایش پیداکرده است، اظهار کرد: در بعضی ماه‌ها مانند تیرماه بیش از 20 درصد رشد تولید داشته‌ایم.
وی با اشاره به این که در تیرماه سال 97، 102 میلیون قطعه و در تیر سال 98، بیش از 122 میلیون قطعه جوجه تولیدشده است، افزود: همچنین در مردادماه سال گذشته 107 میلیون قطعه جوجه تولید شده و در زمان مشابه در سال 98، میزان تولید جوجه یک‌روزه به 125 میلیون قطعه رسیده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، افزایش تولید جوجه در سال جاری را ناشی از افزایش تقاضای بازار دانست و در رابطه با تصاویر منتشرشده از معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه در برخی واحدهای تولیدی، خاطرنشان کرد: گفته‌شده افزایش تولید باعث این اتفاق بوده و برخی جوجه‌کشی‌ها که نتوانستند جوجه خود را به‌موقع بفروشند دست به معدوم‌سازی زدند که این‌یک امر طبیعی در این صنعت است و معمولاً آن بخش از جوجه‌ها که نر هستند و قابلیت فروش و پرورش ندارند، معدوم‌سازی می‌شوند و این مسئله تنها مربوط به ایران نیست.

وی با غیراخلاقی دانستن ضبط و پخش فیلم معدوم‌سازی جوجه ها، عنوان کرد: به دنبال راهکارهای هستیم تا با صادرات محدود، قیمت جوجه به قیمت مصوب 2550 تومان برسد و از این معدوم‌سازی‌ها جلوگیری شود.
رضایی افزود: مجوز صادرات جوجه یک‌روزه صادرشده و اگر قیمت این کالا افت کند، صادرات انجام خواهد شد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با ادعای مطرح‌شده در خصوص فروش کیلویی جوجه یک‌روزه اذعان کرد: جوجه یک‌روزه به‌هیچ‌عنوان کیلویی به فروش نمی‌رسد، بلکه به‌صورت قطعه یا دانه‌ای خرید و فروش می‌شود، بنابراین ادعای مطرح‌شده صحت ندارد.

رضایی با اشاره به این نکته که مرغ گوشتی به‌اندازه نیاز بازار در ایام محرم تولیدشده است، گفت: گوشت مرغ که در ایام محرم به بازار آمده،‌ مربوط به جوجه ریزی تیرماه است که 20 درصد نسبت به سال قبل رشد تولید داشتیم و روند قیمتی بازار هم نشان می‌دهد که بازار این کالا متعادل است و در برخی مناطق قیمت گوشت مرغ پایین‌تر از قیمت مصوب است.
وی افزود: با توجه به افزایش تولید و در کنار آن ظرفیت‌های بالایی که در تولید داریم، به‌هیچ‌عنوان نیاز به واردات نداریم کما اینکه در چند سال گذشته هم وارداتی نداشته‌ایم.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تمام زنجیره‌های تولید اعم از تأمین نهاده‌ها، تأمین جوجه، تأمین مرغ و درنهایت بازار باید متعادل باشد تا این امکان فراهم شود که بیش از سال‌های قبل تولید داشته باشیم و بتوانیم صادر کنیم.