افزایش تولید نفت ایران تا ۳.۱ میلیون بشکه در روز

به نقل از اویل پرایس، طبق گفته یکی از اعضای کمیته انرژی مجلس ایران، تولید نفت این کشور به بالاترین رقم طی 5 سال گذشته یعنی 3.1 میلیون بشکه در روز رسیده است.

تولید نفت ایران حدود یک میلیون بشکه در روز از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی در اوت 2021 افزایش یافته و از 2.2 میلیون بشکه در روز در آن زمان به 3.1 میلیون بشکه در روز رسیده است.

آخرین باری که ایران این مقدار نفت تولید کرده بود به اکتبر 2018 برمی‌گردد، یعنی زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از قرارداد برجام خارج شد و صنعت نفت ایران را تحریم کرد.

ایران علی رغم تحریم‌ها به صادرات نفت خود با مقادیر پایین‌تر ادامه داد و بیشتر نفت خود را به چین صادر کرد.

طبق آخرین گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت، تولید نفت خام ایران در ماه ژوئن برابر با 2.754 میلیون بشکه در روز بوده است، یعنی 56 هزار بشکه بیشتر از ماه مه و بالاتر از متوسط تولید در 2022 که برابر با 2.554 میلیون بشکه در روز بود. ایران از 2018 و آغاز تحریم‌ها، شخصاً آمار تولید خود را به اوپک اعلام نکرده است.

صادرات بالای ایران به چین، ونزوئلا و سوریه از تولید بالاتر این کشور در ماه‌های اخیر حمایت کرده است.

در بحبوحه رقابت برای نفت خام روسیه، پالایشگاه‌های خصوصی چین مقادیر بالایی از نفت ایران را خریداری کرده‌اند، چون این رقابت مخصوصاً بین پالایشگاه‌های دولتی چین و خریداران هندی، بشکه‌های نفت مسکو را گران‌تر کرده است.
طبق گزارش موسسه ورتکسا، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی به طور متوسط برابر با 1.35 میلیون بشکه در روز بوده است، یعنی 300 هزار بشکه در روز بالاتر از سه‌ماهه اول و 350 هزار بشکه در روز بیشتر از متوسط 2022. صادرات نفت ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی بالاترین صادرات فصلی این کشور از زمان آغاز تحریم‌های آمریکا در پایان 2018 بوده است.