ارتقا قدرت رقابت‌پذیری صادرات نفت خام ایران با افتتاح پایانه نفتی جاسک

به گزارش ایرنا ” عباس غریبی ” روز سه شنبه در نشست هم اندیشی اصحاب رسانه در سالن شهدای ایرنا بوشهر اظهار کرد: پایانه صادرات نفتی جاسک در سواحل مکران با انتقال خط لوله ۴۲ اینجی به طول یکهزار کیلومتر بزرگترین پایانه نفتی کشور در خارج از خلیج فارس است که فاصله بازار هدف صادراتی که مشتریان در شرق آسیا هستند را ۵۰ مایل دریایی نزدیک تر می کند.

وی افزود: شرکت پایانه های نفتی ایران متولی صادرات نفت خام و میعانات گازی به اقتصاد و بازار جهانی است که از طریق انجام عملیات ساحلی و فراساحلی در پایانه استان‌های بوشهر، خوزستان و مازندران فعالیت می‌کند.

تولید روزانه بیش از سه میلیون بشکه نفت در کشور

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران تصریح شد: در شروع دولت سیزدهم میزان صادرات نفت خام ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز بود این در حالی است که هم اینک میزان صادرات نفت و میعانات گازی به رقم بسیار بالایی افزایش یافته که بدلیل محرمانه‌بودن، امار آن قابل ارایه نیست.

غریبی ادامه داد: هم اینک روزانه سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت و ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در کشور تولید می شود که شرکت پایانه های نفتی مازاد بر نیاز مصرفی را صادر می کند.

وی تصریح کرد: شرکت پایانه های نفتی سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در شریطی که ظرفیت بارگیری مخازن زمینی در عسلویه و کشتی ها پر شده بود با انتقال بیش از ۲۰میلیون بشکه نفت به جزیره خارگ مانع از توقف تولید گاز در پارس جنوبی شد.

نقش شرکت پایانه های نفتی ایران در تولید بنزین

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: این شرکت در تولید بنزین نیز ایفای نقش دارد و با انتقال میعانات گازی بعنوان خوراک به شرکت ستاره خلیج فارس در استان هرمزگان زمینه تولید روزانه ۴۰ میلیون لیتر را فراهم می کند.

وی اظهار کرد: همچنین شرکت پایانه های نفتی پس از نشت یکی از خطوط انتقال نفت در خلیج فارس در آب های حوزه سرزمینی شهرستان گناوه با اقدام به موقع و بسیج کلیه امکانات و ظرفیت های ملی و محلی مانع از یک فاجعه زیست محیطی شد.

غریبی افزود: در کریدور خطوط لوله گناوه به جزیره خارگ ۹ خط لوله زیردریایی وجود دارد که ۶ خط آن مربوط به انتقال نفت خام صادراتی و سه خط دیگر نیز مربوط به طرح محرم در زمان دوران دفاع مقدس برای صادرات بوده است.

هشت طرح نفتی تعیین تکلیف شد

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران بیان کرد: در یکسال اخیر از مجموع ۲۲ طرح راکد در شرکت پایانه های نفتی، هشت طرح تعیین تکلیف شده و از ۱۳ مصوبه نیز پنج مورد تبدیل به طرح و تامین اعتبار شده است.

وی ادامه داد: از محل این مصوبات، چهار میلیون دلار برای خرید ۲ فروند شناور رفع آلودگی برای عسلویه و خارگ ، یک فروند شناور تدارکاتی و ۲ فروند شناور عملیاتی صادرات مواد نفت تامین اعتبار شده است.

ملزم به انجام مسئولیت های اجتماعی مناطق پیرامونی هستیم

غریبی گفت: استان بوشهر با داشتن ۲۴ پتروشیمی و ۱۳ پالایشگاه گازی، بزرگترین پایانه صادرات موارد نفتی قطب انرژی کشور محسوب می شود، بر همین اساس می طلبد شرکت های یاد شده توجه ویژه ای به مسوولیت های اجتماعی خود در مناطق پیرامونی داشته باشند.

وی افزود: باتوجه به اینکه توسعه متوازن در مناطق پیرامونی شرکت ها و تاسیسات نفت ، گاز و پتروشیمی از ضرورت هایی است که منجر به تعامل و همراهی مردم و امنیت آفرینی می شود شرکت پایانه های مواد نفتی ایران خود را ملزم به تقویت زیرساخت ها در بخش های مختلف آموزشی ، فرهنگی ، ورزشی و درمانی می داند.

غریبی یادآورشد: در همین راستا برای نخستین بار المپیاد ورزشی مدیران شرکت ملی نفت گروه سنی ۴۵تا ۶۰ سال با شرکت ۵۰۰ ورزشکار به میزبانی بوشهر در حال برگزاری است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران تصریح کرد: همچنین برای نخستین بار با انعقاد قرارداد ۲ فروند شناور مسافربری در مسیرهای بوشهر – خارگ و خارگ به گناوه مشکل تردد ساکنان این جزیره برطرف شده است.

وی گفت: باتوجه فرسوده بودن تجهیزات بیمارستانی در جزیره خارگ امسال یک دستگاه سی تی اسکن و رادیولوژی برای بیمارستان صنعت نفت در خارگ خریداری شد.

غریبی انتقال رایگان کالاها و مایحتاج عمومی به جزیره خارگ ، برگزاری پنج دوره آموزش فنی تخصصی مورد نیاز صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی برای بومیان خارگ ، برگزاری کلاس های تقویتی کنکور ، تامین کل آب شرب و بخشی از برق جزیره و اختصاص ۱۵۰میلیارد ریال برای فاضلاب جزیره را از دیگر اقدامات شرکت پایانه های نفتی ایران در راستای مسوولیت های اجتماعی در یکسال اخیر ذکر کرد.

برپایی نخستین نمایشگاه خودکفایی صنعت نفت در خارگ

وی افزود: بزودی برای نخستین بار نمایشگاه خودکفایی صنعت نفت در ۱۵ هزار قطعه که توسط شرکت های دانش بنیان ، بخش خصوصی و دانشگاهها تولید شده است در جزیره خارگ برپا خواهد شد.

غریبی ادامه داد: با همت متخصصان داخلی و این شرکت در حوزه بومی سازی بخش الکترونیک سیستم اندازه گیری نفت خام در اسکله شرقی و غربی پایانه های نفتی خارگ به خودکفایی دست یافته است.

وی بیان کرد: باتوجه به استقرار بزرگترین های پایانه های صادراتی این شرکت در جزیره خارگ و عسلویه برای استقرار دفتر هماهنگی و پشتیبانی فعالیت ها پیگیری لازم برای ساخت ، خرید و یا اجاره محل استقرار در بوشهر در حال تامین اعتبار است و تا پایان امسال این مهم اجرایی می شود.