ارائه 20 میلیون تومان کمک بلاعوض برای بهینه‌سازی واحدهای طیور

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: در تلاش هستیم با انعقاد قرارداد با بانک‌ها برای بهینه‌سازی واحدهای مرغ تخم‌گذار کشور، به ازای هر100 میلیون تومان تسهیلات بانکی 20 میلیون تومان به‌صورت بلاعوض پرداخت کنیم.

حسن رکنی افزود: با توجه به پتانسیل و زیرساخت‌های مناسب در کشور به نظر می‌رسد بازسازی و بهینه‌سازی واحدهای تولیدی مرغ تخم‌گذار شرایط را برای افزایش صادرات و حضور ایران در بازارهای بین‌المللی و ایجاد بازارهای جدید صادراتی فراهم کند.

معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طبق برنامه به دنبال بهینه‌سازی واحدهای مرغ تخم‌گذار هستیم تا با افزایش ظرفیت، به‌کارگیری تجهیزات نوین و بهبود عوامل تولید علاوه بر ارتقای تولید در صادرات نیز موفقیت‌هایی به دست آوریم.

رکنی تصریح کرد: سال گذشته به‌منظور بهینه‌سازی، اعتباری به واحدهای مرغ تخم‌گذار داوطلب اختصاص یافت که در همین راستا بیش از 25 درصد واحدهای مرغ تخم‌گذار کشور بهینه‌سازی شدند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: البته امکان بهینه‌سازی در برخی از واحدهای تولیدی وجود دارد اما برخی از واحدها نیز این قابلیت را ندارند.

وی بر این باور است؛ ارتقا و پایداری تولید و صادرات به سرمایه‌گذاری جدید برای ایجاد ظرفیت‌سازی و بهبود شرایط تولید دارد که این مهم در اولویت برنامه‌های معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی، اعتبار دولت برای بخش‌های مختلف ازجمله برنامه بهینه‌سازی واحدهای مرغ تخم‌گذار را از محل کمک‌های فنی اعتباری حدود 30 میلیارد تومان عنوان کرد.

رکنی ادامه داد: در نظر داریم امسال به ازای هر 100 میلیون تومان تسهیلات برای بازسازی و بهینه‌سازی واحدهای تولیدی 20 میلیون تومان به شکل بلاعوض با سود پائین در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم.

وی با بیان آنکه هم‌اکنون در مرحله عقد قرارداد با بانک کشاورزی هستیم تا هرچه سریع‌تر این مهم عملیاتی شود، ادامه داد: باید واحدهای مرغ تخم‌گذار نیازمند بهینه‌سازی در سطح استان‌های کشور شناسایی و معرفی شوند تا پس از بررسی در صورت نیاز تسهیلات بانکی موردنیاز تامین و تخصیص یابد.

به گزارش ایرنا، هم‌اکنون سالانه حدود 930 هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که ظرفیت صادرات حدود 80 هزار تن آن وجود دارد.