آیا صنعت مرغداری نفس‌های آخر را می‌کشد؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: درواقع از دولتمردان درخواست عرضه مرغ همانند سایر کالاهای کشاورزی به بورس را داریم تا تولیدکنندگان غیرمجاز در این میان نتوانند مرغ خود را از این طریق عرضه کنند.

قصه پر غصه مرغداران به دلیل نوسانات شدید قیمت‌ها و عدم ثبات بازار انگار تمامی ندارد به‌گونه‌ای که فراز و نشیب‌های تولید اجازه نمی‌دهد که مرغداران هم مانند باقی تولیدکنندگان برنامه‌ای مدون برای تولید خود داشته باشند.

دراین‌بین بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که عدم عرضه مرغ‌های منجمد از سوی شرکت پشتیبانی و حمایت‌های دولت از مرغداران می‌تواند آبی بر آتش نوسانات شدید قیمت‌ها در بازار باشد.

این گزارش می‌افزاید قیمت مرغ زنده و آماده به طبخ برای مصرف‌کنندگان از 50 روز گذشته تاکنون به سبب عدم تعادل عرضه و تقاضا روند کاهشی را تجربه کرده درحالی‌که پیش‌بینی‌شده بود در ایام محرم به سبب افزایش تقاضا قیمت مرغ به تعادل برسد که متأسفانه پیش‌بینی‌ها نقش بر آب شد و علت این امر عدم برنامه‌ریزی تولید و جوجه ریزی غیرقانونی برخی واحدهای مرغداری عنوان‌شده است.

به گفته تولیدکنندگان از مهرماه سال گذشته تاکنون چند میلیارد تومان متضرر و به بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی تبدیل شدند و باوجوداین اوصاف تاکنون حمایتی از این صنعت نشده و قیمت‌ها سوار بر الاکلنگ بالا و پایین می‌روند گاهی گران و گاهی ارزان؟!

عظیم حجت مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مرغداران در ابتدا لازم است که در خصوص مدیریت تولید و میزان جوجه ریزی با شرکت‌های تعاونی و اتحادیه استانی همکاری داشته باشند تا از مازاد تولید که یکی از عوامل کاهش قیمت جلوگیری شود و در شرایط فعلی نیز شرکت پشتیبانی باید از عرضه مرغ منجمد به بازار پرهیز کند زیرا عرضه مرغ منجمد باقیمت نازل در بازار منجر به خروج مرغداران از چرخه تولید خواهد شد.

وی افزود: درواقع عرضه مرغ منجمد باقیمت کیلویی 4 هزار و 500 تومان به بازار تقریباً معادل قیمت مرغ زنده درب مرغداری است و به همین خاطر مقدار کم عرضه مرغ منجمد هم می‌تواند بازار را دچار تنش‌های شدیدی کند.

حجت در ادامه بیان کرد: با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر رفاه رایزنی‌ها و مکاتباتی مبنی بر عدم عرضه مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی و عرضه مرغ در سبد خانوار صورت گرفته و از طرفی با سخنگوی دولت مکاتباتی در خصوص تسریع اعتبارات داشته‌ایم که امیدواریم با تخصیص اعتبارات به‌موقع صنعت مرغ گوشتی حفظ شود و مرغداران بیش از این متحمل ضرر و زیان نشوند.

وی افزود: در حال حاضر متأسفانه قیمت‌ها نسبت به هفته گذشته 200 الی 300 تومان کاهش‌یافته به‌طوری‌که متوسط قیمت مرغ زنده هفته‌های گذشته کیلویی 3 هزار و 850 الی 3 هزار و 900 تومان بوده که امروز به 3 هزار و 600 تومان رسیده و بعضاً قیمت مرغ گرم بین کیلویی 5 هزار و 400 الی 5 هزار و 900 تومان در میادین و شهرهای مختلف متغیر است.

حجت در ادامه گفت: درواقع از دولتمردان درخواست عرضه مرغ همانند سایر کالاهای کشاورزی به بورس را داریم تا تولیدکنندگان غیرمجاز در این میان نتوانند مرغ خود را از طریق بورس عرضه کنند و از طرفی در حال حاضر مابه‌التفاوت قیمت توسط شرکت پشتیبانی به مرغداران پرداخت‌شده اما می‌توان گفت که این امر به زیان مرغداران است و باید مابه‌التفاوت آن همانند سایر کالاها توسط دولت پرداخت شود.

مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان بیان کرد: درواقع ممکن است که برخی مرغداران رعایت جوجه ریزی واحدهای خود را داشته باشند اما مسئله مهم این است که تعداد جوجه‌ای که در کشور تولید می‌شود بیش از تقاضای بازار است و از طرفی هم مراکز عمده عرضه تحت کنترل تشکل‌ها قرار ندارد که این عوامل می‌تواند تأثیرات بسزایی در زیان تولیدکنندگان داشته باشد.

وی با اشاره به صادرات مرغ یادآور شد: شرکت پشتیبانی همانند سایر شرکت‌های بازرگانی در کار صادرات نقش دارند که امیدواریم این نقش روزبه‌روز کمرنگ شود زیرا قیمت‌های عرضه‌شده باقیمت‌های تمام‌شده فاصله دارد و از طرفی هم تولیدکنندگان در کار صادرات به‌صورت مستقیم فعالیت نمی‌کنند هرچند که سیستم اداری در خصوص صادرات بازرگانان مشکلی ندارد اما به سبب تفاوت امکان رقابت وجود ندارد.

حجت در خصوص اقدامات رفع موانع نوسانات بازار افزود: در طی دو هفته گذشته اتحادیه با همکاری انجمن‌های تولید در خصوص تنظیم بازار، خرید، فروش و صادرات به شرکت پشتیبانی طرحی ارائه کرده تا در قالب آن طرح مسائل مختلفی ازجمله ذخایر استراتژیک و نحوه خریدوفروش و صادرات مرغ در مراکز عرضه باید در اختیار تشکل هل قرار بگیرد که امیدواریم این طرح در هفته آینده اجرا شود.

قصه پر غصه و زیان میلیارد تومانی مرغداران باوجود فراز و نشیب‌های تولید انگار تمامی ندارد اما عدم عرضه مرغ منجمد از سوی شرکت پشتیبانی و عرضه مرغ در بورس در این میان می‌تواند مرهمی بر زخم مرغداران باشد که متأسفانه تاکنون در این راستا گام‌های مؤثری برداشته نشده است.