آغاز صادرات مرغ به بازارهای منطقه، افزایش ۸۵ درصدی صادرات تخم‌مرغ

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در روزهای اخیر به علت شیوع آنفلوانزا دریکی از روستاهای استان مازندران، صادرات گوشت مرغ به بازارهای منطقه کاهش یافت که پس از توقف کوتاه مجدداً صادرات انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن رکنی با اشاره به اینکه در ۱۰ روز گذشته پس از کاهش قیمت گوشت مرغ، مازاد تولید خریداری و ذخیره‌سازی شده است، افزود: شرکت پشتیبانی امور دام گوشت مرغ مازاد تولید را به هر میزان و در هر جای کشور که باشد خریداری و ذخیره‌سازی می‌کند.

وی با بیان اینکه امسال برخلاف سال‌های گذشته تقاضا برای گوشت مرغ کاهش‌یافته است، گفت: امسال برخلاف سال‌های گذشته به علت مازاد تولید و کاهش قیمت گوشت گرم مرغ، شرکت پشتیبانی امور دام مرغ منجمد توزیع نکرد.

رکنی اضافه کرد: میزان ذخیره مرغ در سردخانه‌های شرکت پشتیبانی امور دام ۱۲۰ هزار تن است که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار به‌عنوان ذخیره استراتژیک در زمان‌هایی که با کمبود تولید مواجه شویم ذخایر را وارد بازار خواهیم کرد.

وی با انتقاد از شایعات درباره شیوع آنفلوانزای پرندگان تصریح کرد : این بیماری فقط در تعدادی از مرغ‌های خانگی و بومی روستایی در استان مازندران مشاهده‌شده است که با تدابیر قرنطینه‌ای سازمان دامپزشکی بیماری در همان منطقه کنترل شد.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: واحدهای صنعتی پرورش مرغ به لحاظ وجود بیماری آنفلوانزا کاملاً پاک است و مردم با اطمینان گوشت مرغ مصرف کنند.

رکنی ادامه داد: در روزهای اخیر به علت انتشار خبر مشاهده آنفلوانزا دریکی از روستاهای استان مازندران، صادرات گوشت مرغ به بازارهای منطقه کاهش یافت که پس از توقف کوتاه مجدداً صادرات انجام می‌شود.

وی افزود: بر اساس گزارش گمرک در سه ماه نخست امسال ۲۲ هزار و ۳۰۰ تن تخم‌مرغ صادرشده که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۱۲ هزار تن بوده بنابراین صادرات تخم‌مرغ ۸۵ درصد رشد داشته است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی درباره میزان صادرات گوشت مرغ در دو ماه نخست امسال گفت: در این مدت ۷۵۰۰ تن گوشت مرغ صادر شد که در مدت مشابه به سال گذشته ۱۰ هزار تن بوده است.

رکنی میزان صادرات دام زنده را در ۲ ماه نخست امسال مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بر اساس آمار گمرک در این مدت بیش از ۴۵ میلیون دلار ارزش صادرات دام زنده از کشور بوده است که رشد ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.