7 هزار تن تخم‌مرغ در آستانه فاسدشدن است

مدیران شرکت‌های تولید تخم‌مرغ مشهد در تجمعی اعتراض‌آمیز جلوی جهاد کشاورزی خراسان رضوی خواهان رسیدگی به مشکل فساد70هزار تن تخم‌مرغ مانده شدند.

جمعیتی که از نخستین ساعت کاری ادارات تجمع خود را آغاز کرده بودند، بعد از دو ساعت توسط معاون امور دائمی جهاد کشاورزی استان دعوت شدند تا پیرامون حل مشکلشان گفتگو کنند.

خواسته اصلی مرغداران رسیدگی جدی به این بحران ایجادشده و ارائه راه‌حل برون‌رفت از این معضل است

نماینده گروه تعاونی مرغداران در نشست با مسئولان جهاد کشاورزی استان گفت: با توجه به اینکه خراسان رضوی قلب تولیدات مرغ و تخم‌مرغ کشور است چرا مجوزهای بی‌رویه صادرشده در خصوص تأسیس مرغداران در استان و همچنین چرا مشکل صادرات تولیدات تخم‌مرغ به کشورهای همسایه حل نمی‌شود و دولت همراهی لازم را در بحث اعتبارات اختصاص‌یافته به مرغداری‌ها انجام نمی‌دهد.در پاسخ به سؤالات مدیران مرغ داری‌های مشهد معاون امور دائمی جهاد کشاورزی استان حل بیشتر معضلات این افراد را مربوط به اتحادیه مرغداران استان دانست و خواست پیگیری‌های لازم توسط مرغداران از اتحادیه خواسته شود که این مسئله اعتراض همه مرغداران را به دنبال داشت.در ادامه مهندس حاج مجتهدی راه‌حل نهایی را به جلسه دیدار مرغداران با استاندار و نماینده وزارت امور خارجه خراسان رضوی در روز سه‌شنبه27 مردادماه در استانداری موکول نمود.

دبیر اتحادیه مرغداران خراسان رضوی هم در ادامه این نشست گفت: جای تأسف دارد که دولت تدبیر و امید با توجه به سال همدلی و هم‌زبانی در رفع مشکل تولیدکنندگان تخم‌مرغ مشهد و استان خراسان رضوی بی‌تفاوت است و کار جدی انجام نمی‌دهد.

محمد منتظمی افزود: مشکل تعاونی‌های تولید تخم‌مرغ خراسان رضوی امروز به یک بحران جدی تبدیل‌شده است که از ماه‌ها قبل توسط اتحادیه و مدیران مرغداری‌ها و همچنین مسئولین مربوطه در جهاد کشاورزی پیگیری‌های زیاد شده تا جلوی هدر رفت این نعمت خداوند را که می‌شود سالم سر سفره هم‌وطنان و همشهریان گذاشت را بگیریم اما با کم‌لطفی مسئولین و پاس‌کاری اداری مشکلی که می‌شد ماه‌ها قبل حل شود امروز تبدیل به یک بحران جدی شده ولی هنوز هم مسئولین در خواب خرگوشی خود فرورفته‌اند.

وی در ادامه خطاب به معاون امور دام جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: شما تمام مرغداران را برای حل مشکلات صنفی‌شان به اتحادیه ارجاع می‌دهید بدون توجه به این مسئله که برای حل مشکل مرغداران احتیاج به اعتبارات و نقدینگی است و اتحادیه بدون بودجه که حتی خرج خودش را هم نمی‌تواند تأمین کند چطور قادر است مشکلات مالی و بیکاری کارگران مرغداری و اقساط وام مرغداران را تأمین کند.

بحران تولیدات تخم‌مرغ در مشهد تا پایان شهریورماه 18میلیارد تومان ضرر به همراه دارد

نماینده تولیدکنندگان تخم‌مرغ خراسان رضوی هم در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان گفت: چنانچه بحران معضل فساد تخم‌مرغ در مشهد تا پایان شهریورماه حل نشود 18 میلیارد تومان به تولیدکنندگان این محصول غذایی آسیب وارد می‌شود.

مجتبی حقانی افزود: هم‌اکنون روزانه در مشهد 300 تن تخم‌مرغ تولید می‌شود که مبلغ آن 600 میلیون تومان است چنانچه راه برون‌رفت از بحران ایجادشده توسط مسئولین ارائه و همکاری لازم نشود مرغداران مشهدی 18 میلیارد تومان ضرر در تولید را تجربه می‌کنند.

وی با اشاره به معضل بیکاری حداقل هزار کارگر مشغول در مرغداری‌ها تصریح کرد: برای دولت اسلامی ایران نقطه‌ضعف محسوب می‌شود که یک‌باره هزار کارگر که می‌توانند به کار و تولید ادامه دهند بیکار شوند و پیش‌بینی دور از انتظاری نیست که گروهی جدید به معضلات اجتماعی جامعه اضافه شوند این در حالی است که باتدبیر مدیران دولت مسئله به‌راحتی قابل‌حل است.

حقانی ضمن تقدیر از زحمات معاون امور دام جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: مسئله اصلی باید از تهران حل شود که وزارت امور خارجه مشکلات صادرات تخم‌مرغ به کشورهای عراق و افغانستان را حل کند.

همچنین از مهندس مجتهدی خواست که بحث سبد کالا و ارائه مستقیم محصولات تخم‌مرغ به دست مصرف‌کننده را در اسرع وقت ایجاد کند.

معاون امور دام جهاد نیز به مرغداران مشهدی قول مساعد داد که همکاری لازم جهت هماهنگی با شهرداری برای ایجاد 20 بازار ارائه تخم‌مرغ باقیمت 2هزار تومان را بگیرد و همچنین پیگیری لازم را برای تصویب سبد کالا در اسرع وقت و رفع مشکل صادرات به کشورهای همسایه انجام شود.