کاهش30درصدی مصرف مرغ در بازار

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تالار‌های پذیرایی و رستوران ها، مصرف مرغ ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.
عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغ داران گوشتی درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۷ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ۱۰ هزار و ۶۵۰ تا ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان است.
وی افزود: با توجه به تعطیلی تالار‌های پذیرایی و رستوران ها و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، بازار مرغ به روند عادی خود بازنگشته است.
حجت ادامه داد: علی رغم آنکه عرضه نسبت به اوایل سال ۳۰ درصد کاهش یافته است، اما کماکان زیان مرغداران به سبب نبود تقاضا در بازار ادامه دارد.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به حجم مرغ‌های تولیدی مانده در سالن‌ها مربوط به دوره گذشته و ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، قیمت مرغ در بازار کاهش یافته است.
وی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش مرغ با نرخ فعلی نسبت به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار یک هزار و ۹۰۰ تومان کمتر است و با وجود افزایش هزینه‌های تولید، مرغداران ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان کمتر از قیمت تمام شده محصول خود را عرضه می‌کنند.
حجت با اشاره به اینکه مصرف مرغ ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است، بیان کرد: در ایام عادی ۱۰۰ میلیون قطعه جوجه ریزی مصارف خانگی و رستوران‌ها را شامل می‌شود، اما در شرایط فعلی به سبب شیوع ویروس کرونا و ایجاد تعادل در بازار مرغ، میزان جوجه ریزی باید به ۷۵ میلیون قطعه برنامه ریزی شود، در غیر این صورت بحران فعلی مرغداران تداوم دارد.
به گفته حجت، با توجه به تسهیل در عرضه نهاده طی چند روز اخیر و آغاز خرید پشتیبانی امور دام و جمع آوری مرغ سایز از ابتدای امسال تا حدودی از فشار مرغداران طی ۱۰ روز اخیر کاسته است که با استمرار این روند بازار به تعادل خواهد رسید.
وی درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار مرغ اظهار کرد: با توجه به اظهار نظر مسئولان مبنی بر تاثیر ویروس کرونا بر کاهش مصرف و قیمت مرغ انتظار می‌رود که در امر جوجه ریزی مدیریت صورت گیرد تا روند فعلی افت قیمت در بازار استمرار نیابد.

بازار نهاده‌های دامی تا حدودی متعادل شد
این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی گفت: طی یک هفته اخیر با توزیع نهاده دامی توسط پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی بازار تا حدودی متعادل شده است.
وی ادامه داد: از ۲۶ فروردین تا اوایل اردیبهشت به سبب توزیع مناسب نهاده از سوی بخش خصوصی و پشتیبانی امور دام تا حدودی بازار نهاده متعادل شده که با استمرار این روند مشکل مرغداران به زودی مرتفع می‌شود.
حجت از افزایش ۱۵۰ تومانی قیمت ذرت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت با افزایش ۱۵۰ تومانی از یک هزار و ۳۵۰ به یک هزار و ۵۰۰ تومان تومان در بنادر و از یک هزار و ۶۰۰ به یک هزار و ۷۵۰ تومان در انبار‌های استانی و کنجاله سویا از ۲ هزار و ۴۵۰ به ۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.
حجت با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه کماکان پایین است، بیان کرد: قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه یک هزار و ۵۰۰ تومان است که با قیمت تمام شده خود حداقل یک هزار تومان اختلاف دارد.
وی با انتقاد از روند توزیع دان گفت: مسئولان امر ابلاغ کردند دان تا سن ۴۲ روزگی به مرغ تعلق بگیرد، در حالیکه به سبب بحث نبود کشش بازار باید تبصره‌ای قائل شوند چرا که مرغ‌ها به خودخوری و نوک زدن روی آوردند.
حجت ادامه داد: تازمانیکه مرغ به علت نبود تقاضا در بازار فروش نرود، باید توزیع دان به مرغ با سن بالای ۴۲ روز تعلق بگیرد، در غیر این صورت مرغ‌ها به خودی خود تلف می‌شوند که این امر صنعت مرغداری را دچار بحران می‌کند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان تصریح کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های کارگری و نوسان نرخ نهاده‌ها انتظار می‌رود که مسئولان تنظیم بازار هر چه سریع‌تر قیمت واقعی مرغ را اعلام کنند، در غیر این صورت بلاتکلیفی صنعت ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.