کاهش ۳۵ درصدی صادرات مرغ

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با بیان اینکه نیاز کشورهای همسایه به مرغ، سالانه ۲.۵ میلیون تن است، گفت: تاکنون، میزان صادرات مرغ از کشور نسبت به سال قبل حدود ۳۵ درصد کاهش‌یافته است.

شرایط بازار مرغ را راکد توصیف کرد و اظهار داشت: در حال حاضر، قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار ۶۰۴۰ تومان؛ در میدان بهمن ۵۵۰۰ تومان و نرخ مرغ زنده به‌صورت غیر نقدی ۴۲۰۰ تومان است.

وی با بیان اینکه قیمت مرغ زنده به‌صورت نقدی ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان از رقم ذکرشده کمتر است، گفت: دلایل رکود بازار این کالا آن است که در روزهای پایانی ماه قرار داریم، تولیدمان زیاد و صادرات نیز متوقف‌شده است.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره دلایل افزایش قیمت جوجه یک‌روزه در بازار نیز اضافه کرد: هم‌اکنون در فصلی قرار داریم که مرغداران قصد جوجه ریزی دارند، به همین دلیل تقاضا برای جوجه یک‌روزه افزایش‌یافته؛ درنتیجه قیمت آن نیز بالا رفته است.

به گفته یوسفی، هم‌اکنون قیمت جوجه یک‌روزه حدود ۲۲۰۰ تومان است؛ این در حالی است که صادرات مرغ از کشور، از حدود ۳ ماه اخیر متوقف‌شده است، افزود: تاکنون، صادرات مرغ از کشور نسبت به سال گذشته، حدود ۳۵ درصد کاهش داشته است.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به اینکه سال گذشته درمجموع، حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار تن مرغ از کشور صادر شد، گفت: صادرات مرغ ما نسبت به میزان تولید و همچنین نسبت به نیازی که کشورهای همسایه‌مان دارند، عددی نیست.

یوسفی با بیان اینکه نیاز کشورهای همسایه ایران به مرغ، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال است، اضافه کرد: تأمین ۷۰ هزار تن از این نیاز، عدد بسیار ناچیزی است.