کاهش قدرت خرید مردم افزایش قیمت مرغ را متوقف کرد. زیاد تولید کردیم، روی دستمان مانده

محمد یوسفی  گفت: بازار مرغ شب عید به‌اندازه کافی برای مصرف‌کننده ایده آل است، شرکت امور پشتیبانی امور دام هم اعلام کرده که مرغ منجمد به‌اندازه کافی وجود دارد، قیمت این مرغ‌ها نیز 5500 است، قیمت مرغ زنده 3700 تومان، مرغ کشته در عمده‌فروشی 5200 و در خرده‌فروشی 5400 است.

وی افزود: دو سال است که تولیدکنندگان مرغ به امید سودآوری در ماه‌های آتی تولید خود را سرپا نگه‌داشته‌اند اما متأسفانه آن‌قدر تولید زیاد و قدرت خرید مردم کم شده است که پاسخگوی این وضعیت نیستند و لذا بسیاری از آن‌ها ظرف همین دو سال قدرت ادامه کار را ازدست‌داده و ورشکست شده‌اند.

وی ادامه داد: درست است که صادرات هم داریم اما این صادرات جوابگوی مازاد تولید مرغ نیست به‌طوری‌که مرغدارانی که طی 18 ماه گذشته فعالیت داشتند متضرر شده و خیلی‌ها توان تولید را هم ندارند.

یوسفی گفت: تا قبل از اسفندماه حداقل ماهیانه 20 هزار تن به‌طور میانگین و سالی 240 هزار تن مازاد تولید داشتیم، البته مقداری را شرکت پشتیبانی دام خریداری کرده و بقیه را مردم با زیانِ تولیدکننده مصرف کردند.

وی تأکید کرد: تولید جوجه یک‌روزه  از ماه آینده کاهش خواهد داشت و بعد نوروز که تب‌وتاب مصرف بالای مردم فروکش کند، تولید آن را کمتر می‌کنیم، این کاهش تولید قبل از عید صورت نگرفت تا مبادا موجب سوءاستفاده عده‌ای سودجو در بالا بردن قیمت مرغ شود.

وی تصریح کرد: بنابراین پیش‌بینی ما این است که خلاف سال گذشته امسال حتی با نزدیک شدن به شب عید تغییر چندانی در قیمت مرغ ایجاد نشود مگر این‌که ظرف چند روز کشتارگاه‌ها تعطیل کنند و عرضه مرغ کاهش یابد.

یوسفی در رابطه با تأثیر افزایش قیمت گوشت قرمز بر روی قیمت مرغ به نسیم آنلاین گفت: در حال حاضر گوشت مرغ از هر نوع گوشتی قیمتش پایین‌تر است، البته گرانی گوشت قرمز باعث روی آوردن مردم به خرید بیشتر مرغ شده است، اما آن‌قدر مازاد تولید داریم که حتی افزایش تقاضا نیز نتوانسته تغییری اساسی در قیمت مرغ به وجود بیاورد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان امیدوارند تا با دادن یارانه و جایزه صادراتی تغییری در بازار مرغِ پس از عید انجام شود تا به‌این‌ترتیب تولیدکنندگان بتوانند خود را سر پا نگه‌داشته و مازاد تولید را صادر کنند.