کاشان| تخصیص ارز به واردکننده به جای تولیدکننده فسادآفرین است

گروه استان‌ها – رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه صنعت مرغ کشور مونتاژگونه است، گفت: تخصیص ارز به واردکننده به جای تولیدکننده فسادآفرین است.

 

سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه آنچه به صورت هفتگی در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی رصد می‌شود، امنیت غذایی است، اظهار داشت: در قانون اساسی در مورد امنیت غذایی مواردی ذکر شده است و این مهم حتی در برخی کشورها بالاتر از امنیت ملی است.

وی با بیان اینکه موضوعات اساسی در تامین گندم، گوشت قرمز و سفید و دیگر محصولات از جمله موضوعات مطرح شده در امنیت غذایی است، افزود: امسال با قیمت مرغ و تخم مرغ مواجه بودیم و با بررسی جوانب مشخص می شود 2.4 میلیون تن در کشور به صورت سالانه مرغ مصرف می‌شود که هر ایرانی سالانه 30 کیلوگرم گوشت سفید مصرف دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان اینکه این مصرف دو برابر مصرف جهانی است، ابراز داشت: برای پرورش مرغ مرغی به نام مرغ لاین داریم و از مرغ لاین مرغ اجداد تولید می‌شود و مرغ اجداد مرغ مادر تولید و مرغ مادر نیز جوجه یک روزه تولید می‌شود و با پرورش آن گوشت سفید روانه بازار مصرف می‌شود.

وی با بیان اینکه مرغ لاین در جهان در انحصار هشت کشور است، گفت: آنچه که در دنیا تجارت می‌شود مرغ اجداد است و ایران جوجه اجداد خود را از یک شرکت انگلیسی وارد می‌کرد و بر همین اساس این مرغ پرورش یافته ایرانی است و از سوی دیگر نیز خوراک طیور ترکیبی از سویا، ذرت و جو است.

ساداتی‌نژاد ضمن اشاره به واردات 95 درصد سویا، 98 درصد ذرت و 50 درصدی جو کشور تصریح کرد: صنعت مرغ ایران یک صنعت مونتاژ است و در اختیار کشورهای غیرهمسو است در حالی که مرغ و گوشت سفید یکی از پایه‌های امنیت غذایی کشور محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به خریداری سهام شرکت صادرکننده مرغ اجداد به ایران توسط آمریکا تاکید کرد: پس از این خرید آمریکا صادرات مرغ اجداد به ایران را لغو کرد و این بدین معنی است که سال 1400 یک کیلوگرم گوشت سفید در بازار نخواهد بود و بر همین اساس بر اساس دستورات رهبر معظم انقلاب بر روی مرغ لاین آرین سرمایه گذاری شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه دشمن با مشاهده خودکفایی ایران در مرغ صادرات مرغ اجداد را از سر گرفت، افزود: دشمن به جایی رسیده است که برای فشار علیه ایران بر روی غذا و امنیت غذایی دست گذاشته است و اگر مرغ لاین در ایران وجود نداشت با مشکل مواجه می‌شد.

وی با بیان اینکه ایران می‌تواند بالای 100 میلیارد دلار درآمد داشته باشد، ابراز داشت: با وجود تحریم رشد در تمامی صنایع به غیر از کشاورزی منفی است و تحریم تنها بر بخش کشاورزی اثر نداشته اما زیر پنج درصد بر روی صنعت کشاورزی از ابتدای انقلاب تاکنون سرمایه گذاری شده است و این جفا به کشاورزی است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه با عدم تامین ارز لازم نهاده‌های دامی با افزایش قیمت رو به رو بودیم، گفت: متاسفانه ارز به جای وزارت کشاورزی در دست وزارت صمت است که باید تخصیص ارز به وزارت کشاورزی در این حوزه برگردد و از سوی دیگر ارز باید به تولیدکننده اختصاص پیدا کند نه واردکننده چراکه این موضوع می‌تواند فسادزا باشد.