پیش‌بینی افزایش قیمت مرغ در آبان ماه

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: آغاز مجدد صادرات مرغ و افزایش قدرت خرید مردم باعث شد که اندکی قیمت مرغ در ابتدای شهریورماه بالا برود و دوباره پایین بیاید، به‌گونه‌ای که در روز جاری مرغ زنده به پایین‌ترین حد خود یعنی قیمت چهار هزار و 500 تومان برسد.

محمد یوسفی افزود: ازآنجاکه مرغ همچون سایر کالاها تابع عرضه و تقاضا است، قدرت خرید مردم در ماه جاری افزایش یافت و باعث شد که قیمت هر کیلوگرم مرغ به بیش از چهار هزار و 800 تومان برسد که دوباره امروز به چهار هزار و 500 تومان رسید، این در حالی است که قیمت مرغ کشتار شده در میادین میوه و تره‌بار شش هزار و 500 تومان است.

وی خاطرنشان کرد: هیچ مشکل خاصی در واحدهای تولیدی مرغ وجود ندارد و علاوه بر آن، جوجه ریزی نیز به‌اندازه‌ای کاهش نیافته که باعث کمبود شود و افزایش قیمت را به وجود آورد.

دامپزشکی به شایعات مصرف هورمون مرغ پاسخ دهد

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره شایعات اخیر مبنی بر استفاده از هورمون برای افزایش سرعت رشد مرغ در کشور ادامه داد: سازمان دامپزشکی کشور باید به شایعات اخیر پاسخی جدی دهد، اما به‌عنوان یک تولیدکننده باید بگویم که استفاده از هورمون ممنوعیت قانونی دارد و علاوه بر آن، به‌هیچ‌عنوان تولیدکنندگان ایرانی اجازه استفاده از چنین ماده‌ای را در جیره غذایی مرغ‌ها ندارند.

یوسفی تصریح کرد: علاوه بر آنکه قیمت هورمون بسیار بالا است و هیچ‌گاه مقرون‌به‌صرفه حتی برای تولیدکنندگان متمایل به تخلف از قانون نیز نیست.

وی یادآور شد: مرغ‌های گوشتی موجود در کشور چندین سال است که اصلاح نژاد شدند و در دوره‌ای 45 روزه به حداکثر وزن خود می‌رسند؛ بنابراین نیازی به استفاده از هورمون نیست.

یوسفی همزمان با آغاز فصل پاییز در کشور تأکید کرد: پیش‌بینی می‌شود که در آبان ماه قیمت مرغ اندکی افزایش یابد، اما در مهرماه افزایش قیمت نخواهیم داشت.

وی اظهار داشت: باید به فکر تولید متعادل در کشور باشیم، بنابراین هیچ‌گاه کمبودی وجود نداشته و مازاد تولید نیز در حال حاضر برای صادرات در نظر گرفته‌شده است.

یوسفی در پایان گفت: بین تولید، مصرف، توزیع و تقاضا باید همیشه تعادل ایجاد شود تا شاهد نوسانات در بازار مرغ نباشیم.