نوسان قیمت مرغ در گرو عرضه و تقاضا

مدیرعامل اتحادیه مرغداران بیان کرد: اعمال تغییرات در عرضه و تقاضا می‌تواند در کاهش، افزایش و ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها مؤثر باشد.

حمید فاضلی مدیرعامل اتحادیه مرغداران کشور در خصوص درخواست افزایش قیمت مرغ با توجه به افزایش ۲۰ درصدی هزینه‌های کارگر و انرژی بیان کرد: عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت بازار است و اعمال قیمت‌های دستوری دولت و سازمان حمایت از تولیدکننده نمی‌تواند خط‌مشی ایجاد کند زیرا باید قدرت خرید مردم در نظر گرفته شود.

وی افزود: اعمال تغییرات در عرضه و تقاضا می‌تواند در کاهش و افزایش و ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها مؤثر باشد.

فاضلی در خصوص پیامد تداوم روند نزولی قیمت‌ها بیان کرد: در حال حاضر قیمت تمام‌شده تولید با استانداردهای جهانی همخوانی ندارد و از طرفی پرداخت مشوق‌های صادراتی دولت و برنامه‌ریزی اساسی در تولید می‌تواند در اصلاح قیمت‌ها تا حدود مؤثر واقع شود.

مدیرعامل اتحادیه در پایان تصریح کرد: شیوع آنفولانزای طیور در مصرف و بازار تأثیر به سزایی داشته است تا جایی که تولیدکنندگان با انتشار این خبر بازارهای خارجی خود را از دست داده‌اند.

شایان به ذکر است سازمان دامپزشکی قرار است این هفته را به‌صورت رسمی هفته‌ی بدون آنفولانزای طیور برای کشور ایران اعلام کند که به سبب آن با برنامه اصولی در میان‌مدت و درازمدت روند بازار را بهتر خواهد کرد.