مرغ هورمونی توهمی بیش نیست !

یکی از بحث های داغ که اغلب افراد در مهمانی ها و سرسفره های رنگین، راجع به آن صحبت می کنند، مرغ هورمونی و عوارض ناشی از هورمون بر بدن است.همین امر، نگرانی هایی در مردم به وجود آورده و باعث شده است افراد از خوردن مرغ لذت نبرند.اما آیا واقعا به مرغ هورمون تزریق می شود و آیا عوارضی مانند روییدن موهای زاید، با هورمون ها در ارتباط است؟ آیا نظارتی بر افزودن این مواد به مرغ و طیور وجود دارد؟ تزریق آنتی بیوتیک به مرغ چه تأثیری بر مصرف کنندگان دارد؟

یک کارشناس کشاورزی در این باره می گوید: موضوع تزریق هورمون صحت ندارد، چون هورمون صرفه اقتصادی برای مرغ دار ندارد.

محمودی اضافه می کند: اما در جیره طیور، یک درصد پودر خون و ۳ درصد چربی استفاده می شود که موجب تحریک غدد هورمون رشد در طیور می شود و مرغ سریع تر رشد می کند.

به گفته وی پوکی استخوان، رویش مو در صورت زنان، بیش فعالی کودکان و… منشاء تغذیه ای دارد که بخشی از این تغذیه نیز شامل گوشت مرغ است.

 

وی با بیان این که نگرانی دیگر مربوط به تزریق آنتی بیوتیک با مقدار بالا در مرغ است، می گوید: متأسفانه برخی مرغ داران با تزریق آنتی بیوتیک بیش از مقدار نیاز باعث افزایش اشتهای مرغ و در نتیجه رشد سریع آن می شوند که همین مقدار آنتی بیوتیک باقی مانده در بدن مرغ که به ویژه در پوست و یا جگر مرغ انباشته می شود عوارضی بر سلامتی بدن انسان دارد.
هیچ شکلی از هورمون استفاده نمی شود

کارشناس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دام پزشکی خراسان رضوی نیز می گوید: در ایران از ابتدای شکل گیری صنعت مرغ داری و پرورش گاو شیری و گوساله پرواری و همچنین گله های پرورش گوسفند از دیرباز، هیچ شکلی از هورمون برای تشویق رشد، افزایش تولید و افزایش راندمان تولید، استفاده نشده است.

دکترعلیرضا تعالی می افزاید: هم اکنون، در ایران، هیچ شکلی از اشکال تجاری این هورمون ها برای تشویق رشد و افزایش تولید، چه به صورت مجاز و چه به شکل غیرمجاز و قاچاق وجود ندارد. اشکالی از هورمون رشد و استروژن و پروژسترون تزریقی که در درمان برخی بیماری های گاوی و گوسفندی توسط دام پزشکان تجویز می شوند و به صورت مجاز و قانونی در داروخانه های دامی وجود دارد، منحصرا به درمان اختصاص دارند.وی ادامه می دهد: خوشبختانه در کشور ما هیچ شکلی از هورمون به منظور افزایش تولید، استفاده نمی شود و در این جا بیش از کشورهایی همچون آمریکا که سابقه مصرف هورمون را در صنعت گاو داری و مرغ داری دارند، نگرانی وجود دارد. به گفته دکتر تعالی علت به وجود آمدن این نگرانی، کوتاهی در اطلاع رسانی صحیح، ارائه سوژه های غیرمستند و غیرعلمی به خصوص در سطح رسانه ها و گاهی اوقات اظهارنظرهای غیرکارشناسانه است.این مسئول می گوید: اصطلاح مرغ هورمونی بیشتر برگرفته از رسانه های خارجی و به خصوص آمریکایی می باشد، بدون این که مصداقی در کشورمان داشته باشد.وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده از جگر مرغ با در نظر گرفتن این که جگر محل دفع سموم در بدن است، می گوید: کبد به دلیل آنزیم های متنوعی که در سلول های خود دارد، از محل های سوخت و ساز و تغییر شکل دادن و از بین بردن داروها، مواد، سموم و هورمون های تولید شده در داخل بدن و یا وارد شده به بدن می باشد. بنابراین جگر، بخشی از مرغ کشتار شده است که بیشتر این مواد را در آن می توان یافت.دکتر تعالی درباره استفاده از پوست مرغ نیز می گوید: برخی مصرف کنندگان، پوست مرغ را بیشتر از قسمت های لاشه مضر می دانند، آن ها معتقدند پوست مرغ و چربی زیر آن دارای هورمون است چرا که هورمون های استروئیدی چون از جنس چربی اند، در چربی های مختلف در بدن از جمله چربی زیر پوست ذخیره می شوند. این نکته زمانی صحیح است که از هورمون در تولید مرغ گوشتی استفاده شده باشد. در حالی که در کشور ما که حتی در مقادیر مجاز هم استفاده نمی شود، حذف پوست مرغ از لاشه به بهانه هورمونی بودن هنگام طبخ، به هیچ وجه مبنای علمی ندارد.دکتر تعالی در پاسخ به خراسان با بیان این که همه داروهای مورد استفاده برای حیوانات تولید کننده غذای انسان مثل گاو، گوسفند، مرغ، ماهی و زنبور دارای مجوز است، می گوید: داروهایی که منع مصرف برای درمان حیوانات تولید کننده غذای انسان دارند، غیرمجازند، که توسط بازرسان دام پزشکی ضبط و معدوم می شوند.

وی می افزاید: برخی داروهای مجاز، دارای زمان پرهیز از مصرف و کشتار هستند، در طول مدت استفاده از دارو و در یک مدت زمان خاص پس از قطع مصرف دارو در دام و طیور و… شیر و گوشت و تخم مرغ و… تولید شده از دام یا گله طیور تحت درمان، نباید به مصرف غذایی انسان برسد که در این فاصله زمانی، دارو در بدن حیوان متابولیزه و دفع می شود. در پایان این مدت مقادیر بسیار اندکی از دارو که به آن «حداکثر مقدار مجاز دارو» گفته می شود در گوشت و شیر و… باقی می ماند که ضرری برای انسان ندارد. به این اندازه از دارو در فرآورده های خام دامی، مقدار باقی مانده مجاز دارو گفته می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *