قیمت مرغ و تخم مرغ برای شب عید تغییری نخواهد کرد

در شرایطی که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم کارشناسان و مسئولان حوزه مرغ و تخم مرغ اعتقاد دارند قیمت این دو محصول تغییری نخواهد کرد.
ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران از ثبات قیمت تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 8400 تا 8500 تومان است. با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که روند فعلی قیمت تخم مرغ در بازار ادامه یابد.
وی با اشاره به اینکه کمبودی در توزیع تخم‌مرغ وجود ندارد، بیان کرد: تولید ماهیانه تخم مرغ ۸۰ تا ۹۰ هزار تن است بنابر آمار روزانه ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که بدین‌ترتیب کمبودی در عرضه وجود ندارد. به سبب تعادل قیمت، ۱۵ روزی است که مجوز صادرات صادر نشده است.
همچنین، برومند چهارآیین، کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه کمبودی در مرغ بازار شب عید وجود ندارد، اظهار داشت: با توجه به جوجه ریزی صورت گرفته نه تنها کمبودی در عرضه مرغ‌ شب عید نداریم بلکه مازاد ۸۰ هزارتنی تولید همچون آواری بر سر مرغداران است.
وی افزود: با وجود مازاد چشمگیر تولید، قیمت مرغ در همین حد باقی خواهد ماند و تنها به سبب افزایش قیمت تمام شده، مرغداران همچنان در حاشیه زیان قرار خواهند گرفت. بنابر آمار، مرغداران از چهار ماه گذشته در فروش هر کیلو مرغ به طور متوسط یک هزار و ۵۰۰ تومان ضرر دیدند که بدین ترتیب رقمی بالغ بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند. چهارآیین ادامه داد: با توجه به پتانسیل بالای صنعت طیور، واردات مرغ توجیهی ندارد و تنها به معنای تقدیم کردن یارانه به تولیدکنندگان خارجی است.
نایب رئیس کانون انجمن‌صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کاهش قیمت جوجه ارتباطی به مرغ شب عید ندارد، بیان کرد: با وجود آنکه مرغداران با جوجه بالاتر از 5000 تومان اقدام به جوجه‌ریزی کردند، از این رو کاهش قیمت جوجه تاثیری در نرخ تمام شده تولید ندارد.
حبیب اسداله‌نژاد، قیمت 8550 تومانی هر کیلو مرغ را غیر منطقی دانست و گفت: با توجه به افزایش قیمت جوجه یکروزه، نرخ واقعی هر کیلو مرغ زنده 9700 تا ۱۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی ۱۴ تا 14500 تومان است.