عرضه تخم مرغ کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۸ هزار تومان است.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۸ هزار تومان معادل شانه ای ۱۶ هزار تومان است.

او مصوب هر کیلو تخم مرغ را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: عرضه با نرخ های فعلی بیانگر زیان حداقل یک هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم مرغ است.

نبی پور ادامه داد: ستاد تنظیم بازار بر مبنای نهاده با نرخ مصوب، قیمت هر کیلو تخم مرغ را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده است، در حالی که حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده از بازار آزاد تامین می شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه مشکلی در تولید تخم مرغ نداریم، بیان کرد: تا پایان سال پیش بینی می شود که مجموع تولید تخم مرغ به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد که با احتساب مصرف داخل ۲۰۰ هزار تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار های هدف صادر شود.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ بیان کرد: هم اکنون صادرات تخم مرغ متوقف شده است و با وجود تعیین تعرفه ۴ هزار تومانی صادرات باید منتظر ماند و دید که آیا امکان رقابت با ترکیه آن سوی مرز ها وجود دارد یا خیر؟

او در پایان با اشاره به اینکه گرانی تخم مرغ در خرده فروشی ها ارتباطی به مرغدار ندارد، تصریح کرد: سال گذشته قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۳ هزار تومان معادل شانه ای ۶ هزار تومان بود که در مغازه ها با نرخ ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می شد و هم اکنون یکی از علت های اصلی گرانی وزارت صمت است چرا که تولید و مدیریت بازار باید دست یک وزارتخانه باشد.