ضرر مرغداران گلستانی از کاهش تقاضای مرغ و قطع صادرات

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گلستان گفت: به دلیل کاهش تقاضای مرغ و عرضه زیاد در بازار هم‌اکنون مرغ به زیر قیمت تمام‌شده در بازار به فروش می‌رسد و این موضوع باعث ضرر مرغداران شده است.

رحمت‌الله سمیعی در گفتگو با مهر اظهار کرد: در ماه‌های اخیر به دلیل عرضه بیش‌ازحد مرغ، قیمت آن با روند چشمگیری کاهش پیدا کرد و این افت قیمت شدید موجب زیان به صنعت مرغداران شد.

وی تصریح کرد: شرکت پشتیبانی امور دام برای کنترل بازار اقدام به خرید بخشی از این مرغ‌های مازاد در بازار کرده است و حدود دو ماه است که این نوسان در بازار وجود دارد.

سمیعی در ادامه مشکل دیگر بازار مرغ را صادرات عنوان کرد و گفت: به دلیل مشاهده شدن آنفلوانزای پرندگان در استان مازندران صادرات به کشور عراق هم دچار مشکل شد و همین امر باعث تشدید مشکلات بازار مرغ استان شد.

وی با بیان این‌که آنفولانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است، افزود: به دلیل جلوگیری از هرگونه مشکلاتی هم‌اکنون صادرات مرغ استان نیز قطع‌شده است و دلیلی مضاعف برای نوسان این بازار فراهم‌شده است.

سمیعی بیان کرد: در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم مشکل صادرات به کشورهای عراق و افغانستان را حل کنیم و از این طریق بازار کمی از نوسان خارج شود.

کاهش شدید جوجه ریزی در استان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که مرغ از مرغداران هر کیلو سه هزار و ۷۰۰ تا سه هزار و ۹۰۰ خریداری می‌شود، گفت: کاهش جوجه ریزی نیز از دیگر اقدامات برای کنترل بازار مرغ بوده است.

وی افزود: استان گلستان توان جوجه ریزی ۱۱ میلیونی را در هرماه دارد که در حال حاضر نزدیک به ۷ میلیون جوجه ریزی صورت می‎گیرد و با مدیریت لازم نیاز است این عدد در مرز ۶ میلیون باقی بماند.

سمیعی بیان داشت: مصرف سرانه گوشت در کشور کاهش پیداکرده و در حال حاضر سرانه مصرف گوشت قرمز و سفید ۳۶ کیلوگرم در کشور است و این در حالی است که میانگین دنیا ۴۲ کیلوگرم و در کشور‌های توسعه‌یافته بالای ۸۰ کیلوگرم است و این سرانه نیز عاملی بر میزان تولید مرغ در کشور است.