صنعت مرغداری را هم مثل صنعت خودرو یک‌شبه نجات دهید

 

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی با اشاره به فرمایشات و تأکیدات رئیس‌جمهور مبنی بر حمایت از تولید، خطاب به دولت گفت: همان‌طور که طی یک‌شب صنعت خودروسازی کشور را با پرداخت هزاران وام و تسهیلات نجات دادید لطفاً توجه کوچکی هم به صنعت مرغداری کشور کنید.

محمدحسین زمانی راد خطاب به مسئولین دولت اظهار کرد: آیا وقت آن نرسیده که چاره‌ای به حال صنعت مرغداری که به علت بی‌توجهی مسئولان در حال نابودی است، بی اندیشید؟

وی افزود: همان‌طور که می‌دانید دومین صنعت کشور بعد از صنعت نفت، صنعت مرغداری است که بخش وسیعی از پروتئین موردنیاز مردم را تأمین می‌کند اما این صنعت به علت بی‌توجهی مسئولان مربوطه و کاهش بی‌سابقه قیمت، رو به نابودی است.

زمانی راد بیان کرد: اکنون قیمت تمام‌شده مرغ زنده به ازای هر کیلوگرم بالای 4500 تومان برای مرغداران تمام می‌شود درحالی‌که مرغ زنده حدود 3000 تومان از مرغدار خریداری می‌شود و بعضاً مشاهده‌شده که مرغدار حتی آن را به زیر 3000 تومان نیز عرضه می‌کند.

رئیس هیئت‌مدیره مرغداران خوزستان تصریح کرد: واقعیت این است که کسی به داد مرغداران و صنعت مرغداری نمی‌رسد و چیزی تا ورشکست شدن این صنعت و نابودی سرمایه 24 هزار واحدی مرغداری سراسر کشور باقی نمانده که این ضرر جبران‌ناپذیر است و اگر تولید مرغ ورشکست شود، هیچ‌گاه نمی‌توان صدمات و سرمایه ازدست‌رفته را جبران کرد.

وی عنوان کرد: در عمری که از دولت یازدهم می‌گذرد، هنوز اجازه ورود به اتاق و دیدار با وزیر کشاورزی که متولی اصلی این صنعت است به هیئت‌مدیره سراسری مرغ گوشتی کشور که از نمایندگان تمام مرغداران سطح کشور هستند، داده نشده است.

زمانی راد گفت: وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به نامه و درخواست‌های متعدد ما مبنی بر دیدار با وی، ما را به معاونین ارجاع داده‌اند که علی‌رغم همکاری‌های معاونین وی با هیئت‌مدیره، مشکلات اساسی ما هنوز هم لاینحل مانده و وزیر حاضر به دیدار نشده‌اند، درصورتی‌که خواسته اصلی ما حل مشکلات مرغداران است.

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور در ادامه با بیان اینکه تمام مرغداران کشور خواستار توجه دولت به این صنعت هستند، خاطرنشان کرد: هزینه‌های تولید به‌شدت افزایش‌یافته و متأسفانه در سال‌های اخیر بدون نظر کارشناسی شده اقدام به صدور مجوزهای فراوان برای مرغداری‌ها شده است؛ درصورتی‌که باید به نیاز هر استان به مصرف و بر اساس جمعیت آن استان توجه کرد و سپس مجوزهای مرغداری‌ها صادر شود.

وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر قیمت مرغ بی‌ثبات‌ترین قیمت را بین اقلام داشته است، اظهار کرد: قیمت مرغ تنها قیمتی است که در طول سال‌های اخیر نوسانات زیادی داشته و هرگاه اقدام به افزایش قیمت و رساندن آن به قیمت واقعی خود کردیم، با برخوردهای شدیدی از طیف‌های مختلف کشور روبه‌رو شدیم؛ اکنون کارد به استخوان تولیدکننده رسیده است که با ادامه این روند، تولیدکنندگان یک‌به‌یک از چرخه خارج می‌شوند.