صادرات تخم مرغ متوقف شد؛ قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۲۳ هزار تومان

نبی پور گفت: با توجه به نوسان قیمت تخم مرغ، مسئولان به منظور تنظیم بازار داخل، صادرات تخم مرغ را متوقف کردند.
ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، درباره آخرین تحولات بازار تخم مرغ اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۱ هزار و ۴۰۰ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه ای ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان است.

او در واکنش به فروش هر شانه تخم مرغ با نرخ مصوب ۲۰ هزار تومان در بازار افزود: اگر سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، نهاده با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار دهد، عرضه هر شانه تخم مرغ با نرخ ۲۰ هزار تومان شدنی است، اما در شرایط فعلی که قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزار تومان تمام می شود، این امکان وجود ندارد.

بیشتر بخوانید

نبی پور ادامه داد: در حال حاضر مرغداران هر کیلو تخم مرغ را با نرخ ۹ هزار و ۵۰۰ تومان معادل شانه ای ۱۹ هزار تومان به ناچار به میادین تحویل می دهند، چرا که با وجود افزایش هزینه های تولید این قیمت برای آن ها صرفه اقتصادی ندارد و تنها به سبب ترس از جریمه این کار را می کنند.

این مقام مسئول از جهش چشمگیر قیمت نهاده های دامی در بازار خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو کنجاله سویا نسبت به قبل ۲۵۰ درصد، ذرت ۱۰۰ درصد و ریز مغذی ها ۴۰۰ درصد رشد داشته است.

او قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا را بالای ۷ هزار تومان و ذرت را ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت ریز مغذی ها همچون متیونین از ۲۴ هزار به ۹۰ هزار تومان و مکمل ها از ۱۵ هزار تومان به ۲۶ هزار تومان رسیده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار از توقف صادرات تخم مرغ خبر داد و گفت: با توجه به نوسان قیمت تخم مرغ، مسئولان برای تنظیم بازار داخل صادرات را متوقف کردند.

او مجموع صادرات تخم مرغ سال گذشته و چندماهه امسال را ۴۵ هزار تا ۴۶ هزار تن اعلام کرد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار درباره آخرین وضعیت تولید تخم مرغ بیان کرد: تولید روزانه تخم مرغ اسمی ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار تن است، اما در حقیقت ۶۰ تا ۷۰ درصد تولید ناشی از کمبود نهاده و گرما کاهش یافته است.

او در پایان درباره آینده بازار تخم مرغ گفت: در مواقعی که مرغداران با کمبود نهاده رو به رو شوند، جوجه ریزی کاهش می یابد که با این وجود امکان پیش بینی قیمت در بازار وجود ندارد.