صادرات تخم‌مرغ همچنان ممنوع است

رییس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ به عراق همچنان ممنوع است، گفت: میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری به ۲۵۰۰ تومان رسیده است.

ناصر نبی‌پور با بیان اینکه صادرات تخم‌مرغ به عراق همچنان متوقف است، اظهار داشت: در حال حاضر تخم‌مرغ ایران به افغانستان صادر می‌شود اما میزان این صادرات بسیار محدود است.

وی، شرایط صنعت مرغ تخم‌گذار و مرغ گوشتی کشور را بسیار نامطلوب توصیف کرد و افزود: در حال حاضر قیمت تخم‌مرغ افت چشمگیری پیداکرده و میانگین قیمت هر کیلوگرم از این محصول درب مرغداری ۲۵۰۰ تومان است.

نبی‌پور با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزا در مرغ‌های بومی چند روستای استان مازندران مشاهده‌شده است، گفت: مرغداری‌های صنعتی به این بیماری آلوده نشده‌اند اما اعلام مشاهده بیماری در کشور به مجامع جهانی و بزرگنمایی این موضوع در داخل و خارج سبب شده است که ضربه سختی به صنعت طیور کشور وارد شود.

وی با بیان اینکه سال ۸۹ نیز ۲۲ میلیون مرغ در کشور به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزا معدوم شد، اضافه کرد: امسال شیوع این بیماری در حد چند روستا بوده است که مسئولان می‌توانستند به‌راحتی آن را کنترل کنند و این‌همه بزرگنمایی نشود.

نبی‌پور با اشاره به مکاتبات سازمان دامپزشکی کشور با دامپزشکی عراق و اعلام این موضوع به عراقی‌ها که مرغداری‌های صنعتی کشور آلوده نیستند، گفت: زمانی که چنین موضوعی به سازمان‌های جهانی اعلام می‌شود، انعکاس و تأثیر آن در حدی است که حل مشکل ایجادشده از عهده دو رئیس برنمی‌آید.