صادرات تخم‌مرغ به عراق و افغانستان متوقف شد

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار گفت: به دلیل برگزاری مراسم اربعین حسینی واردات تخم‌مرغ توسط گمرک عراق به‌طور موقت از امروز متوقف‌شده، ضمن اینکه در چند روز اخیر واردات تخم‌مرغ به افغانستان هم متوقف‌شده است.

ناصر نبی‌پور شیری رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، گفت: هرساله به دلیل مسائل امنیتی و تعطیلی بازار و برخی مراکز اداری کشور عراق از چند روز قبل و بعد از برپایی مراسم اربعین حسینی، واردات تخم‌مرغ به این کشور متوقف می‌شود.

وی با بیان اینکه گمرک عراق از امروز واردات تخم‌مرغ به کشورش را ممنوع کرده است، افزود: ظاهراً به دلیل مسائل امنیتی گمرک عراق امسال زودتر اقدام به توقف واردات به کشورش کرده، بطوریکه از امروز واردات تخم‌مرغ به این کشور متوقف شد.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذاری استان تهران تصریح کرد: پیش‌ازاین به‌طور متوسط روزانه حدود 400 الی 500 تن تخم‌مرغ به عراق و افغانستان صادر می‌شد که حدود 300 تن از آن به عراق صادر می‌شد.

نبی‌پور شیری بیان داشت: علاوه بر توقف صادرات تخم‌مرغ به عراق در چند روز اخیر صادرات تخم‌مرغ به افغانستان هم متوقف‌شده است.

وی دلیل توقف صادرات تخم‌مرغ به افغانستان را قیمت این محصول عنوان کرد و افزود: هند و پاکستان باقیمت کمتری تخم‌مرغ به افغانستان صادر می‌کنند.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران تصریح کرد: در آبان ماه درمجموع 1760 تن تخم‌مرغ به افغانستان صادرشده است.

نبی‌پور گفت: کل صادرات تخم‌مرغ در آبان ماه حدود 10 هزار تن بوده، که از این رقم حدود 7500 تن به عراق، 1760 تن افغانستان، 21 تن تاجیکستان، 650 تن ترکمنستان و 60 تن آذربایجان صادرشده است.

وی بیان داشت: چهارشنبه هفته گذشته قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرز عراق 4300 تومان بوده درحالی‌که قیمت تمام‌شده هر کیلو تخم‌مرغ بیش از 3800 تومان است و با احتساب کرایه حمل‌ونقل و بسته‌بندی قیمت تخم‌مرغ بیش از 4300 تومان برای صادرکننده تمام می‌شود.