صادرات بیش از 22 هزار تن تخم‌مرغ به کشورهای همسایه

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار گفت: در حال حاضر باوجود محدودیت‌ها همچنان صادرات تخم‌مرغ به کشورهای عراق و افغانستان ادامه دارد.

رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار در خصوص صادرات تخم‌مرغ به سایر کشورها گفت: معمولاً در فصل تابستان و با توجه به وضعیت جوی حجم صادرات تخم‌مرغ کم می‌شود.

وی گفت : خوشبختانه امسال با پیش آمدن بحث آنفولانزای مرغی در کشور ترکیه در ابتدای سال 94 تقاضا برای صادرات از ایران افزایش چشمگیری داشت.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار بیان داشت: با توجه به شرایط ترکیه در ابتدای سال میزان صادرات ما چیزی در حدود 400 تا 500 تن تخم‌مرغ در روز بوده و این رقم بالایی برای صادرات و ارزآوری به کشور است.

ترکاشوند تصریح کرد: البته به دلیل بروز آنفولانزای مرغی در چند روستا در شمال کشور متأسفانه فضایی ایجاد شد که کشور عراق که حجم گسترده‌ای از صادرات ما به آن است از واردات تخم‌مرغ جلوگیری کند که این موضوع از طریق سازمان دامپزشکی کشور طی نامه‌ای به مسئولین عراق اعلام شد.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی در این نامه اعلام داشت تخم‌مرغ تولیدی در ایران کاملاً صنعتی بوده و از سلامت کامل برخوردار می‌باشد و با توجه به گواهی سلامت سازمان دامپزشکی کشور مشکلی برای مصرف وجود ندارد.

ترکاشوند ادامه داد: در حال حاضر باوجود محدودیت‌ها همچنان صادرات به کشورهای عراق و افغانستان ادامه دارد و حتی صادرات به کشور افغانستان نسبت به ماه قبل افزایش نیز یافته است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ‌ تخم‌گذار خاطرنشان کرد: در سال جدید بیش از 22 هزار و 500 تن صادرات داشته‌ایم و طبق روال معمول تابستان در حال حاضر روزانه بین 100 تا 200 تن تخم‌مرغ صادر می‌شود.