روایت جدید آمریکا از نقش روسیه در توقف مذاکرات وین

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی تایید کرد که برخلاف ادعاها درباره مقصر بودن روسیه در وقفه ایجاد شده در روند مذاکرات وین، مسکو در حال حاضر هیچ مانعی بر سر راه بازگشت به برجام نیست.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در مقابل کمیته فرعی تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت: در بحث توافق هسته‌ای ایران، این چیزی است که هنوز مشغول آن هستم، تا ببینیم آیا می‌توانیم بازگشت متقابل به تعهدات داشته باشیم. به شما می‌گویم که این دیگر یک تمرین فرضی نیست. برای این که دیده‌ایم که وضعیت با توافق وقتی اجرا شد و بدون آن به چه شکل است .

وی در ادامه با طرح اتهامات تکراری علیه ایران، گفت: به شما می‌گویم که از نقطه‌نظر منافع و امنیت آمریکا، بودن آن (توافق) برای ما بهتر از نبودش بوده است. نه تنها از نظر برنامه هسته‌ای ایران، بلکه در واقع در ارتباط با اقدامات بی‌ثبات کننده و خطرناک آن. سوال این است که موثرترین راه برای ما در کنار هم برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران و همچنین اقدامات بی‌ثبات‌کننده آن و تهدیداتی که علیه ما و متحدانمان ایجاد می‌کند، چیست.

بلینکن سپس در دفاع از مذاکرات و احیای توافق، مدعی شد: به هرحال ما باید این کار را بکنیم اگر توافقی باشد آن توافق هیچ یک از توانایی‌های ما برای رسیدگی به سایر اقدامات خطرناک ایران، موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم و غیره را نخواهد گرفت. اگر توافقی نباشد هم به همان شکل باید اطمینان حاصل کنیم که هر کاری را می‌توانیم با متحدان و شرکا برای رسیدگی به این چالش‌ها انجام خواهیم داد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش بعدی اظهاراتش در خصوص ایران، به ادعاها درباره مانع بودن روسیه بر سر راه به سرانجام رسیدن مذاکرات وین گفت: در خصوص روسیه همانطور که می‌دانید عضو گروهی است که در کنار اتحادیه اروپا (شامل) فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین چین کمک کرد توافق اولیه (برجام) مذاکره شود و همچنان بخشی از آن گروه است. از ابتدای تهاجم (درگیری‌ها در اوکراین) گام‌هایی در مذاکرات برای پیچیده‌تر کردن اوضاع انجام داد اما سایر طرف‌های گروه با آن مخالفت کردند و دستکم همین حالا که حرف می‌زنیم آن‌ها (روس‌ها) مانعی بر سر راه این مسئله که ببینیم آیا می‌توانیم با ایران بازگشت متقابل داشته باشیم، نیستند.

بلینکن در جلسه استماع روز سه‌شنبه هم تأکید کرد که واشنگتن بازگشت به برجام را بهترین مسیر در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌داند. وزیر خارجه آمریکا در این نشست که در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای بررسی بودجه وزارت خارجه آمریکا در سال مالی ۲۰۲۳ برگزار شد، تصریح کرد: بدون اینکه بخواهم نیش و کنایه بزنم باید بگویم ما موقعیت بسیار چالش‌انگیزی را به ارث بردیم: برنامه هسته‌ای ایران که در حال تاخت و تاز بود و فعالیت‌های مخربی که در سراسر منطقه تشدید شده بود.

منبع: فارس