دلیل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ از زبان یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در مورد افزایش قیمت مرغ گفت: سرنخ هایی که ما داریم مافیای داخلی اجازه دسترسی به این محصول را نمی دهد.

حجت الاسلام احد آزادی خواه در گفت وگو با ایسنا با اشاره به افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ با بیان اینکه هیئت رئیسه و برخی از اعضای کمیسیون کشاورزی هفته قبل جلسه ای در این خصوص تشکیل داده و موضوع را بررسی کردند، اظهار داشت: تامین نهاده های دامی در کشور با چالش های جدی مواجه شده است. بخشی از علت گرانی این دو کالا مربوط به واردات و بخش دیگری از آن سوء تدبیرهای داخلی است.

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم در مورد افزایش قیمت مرغ گفت: سرنخ هایی که ما داریم مافیای داخلی اجازه دسترسی به این محصول را نمی دهد. در حوزه نهاده های دامی شبکه به شدت مسمومی داریم که اجازه نمی دهد نهاده ها به دست تولیدکننده برسد. مجموعه این عوامل باعث افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ شده است.

وی همچنین از «سرکشی کمیسیون کشاورزی به بنادر و گمرکات» خبر داد و گفت: این سرکشی احتمالا در اولین هفته بعد از تعطیلات مجلس اتفاق خواهد افتاد. نظر کمیسیون این است که کمیسیونی تخصصی در این موضوع تشکیل دهد و مسئله را از وزرات جهاد کشاورزی و وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت پیگیری کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره وضعیت کشتی های حامل نهاده های دامی گفت: برخی از واردکننده ها از امتیازات واردات استفاده می کنند. اگر واردکننده از امتیاز خود به نفع مصرف کننده استفاده نکند، بدل به رانت می شود. واردکننده ها از این امتیازات استفاده می کنند و به جای واگذاری نهاده ها به تولیدکننده ها به دست سوداگران بازار و دلالان می دهند. این وضعیت باعث تشکیل یک بازار سیاه در این حوزه می شود. از دل این بازار سیاه، تخلف ها و رانت های زیادی ایجاد شده و یک شبکه مسموم به شکل خودکار ایجاد می شود.

آزادی خواه در پایان گفت: ما اگر بتوانیم ریشه این امتیازات و بازار سیاه را بخشکانیم مشکلاتمان حل می شود. مجلس به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل کند. دولت و وزارت خانه های مختلف باید به صورت جدی پای کار آمده و عزم خود را جزم کنند.