توقف صادرات تخم مرغ غیرکارشناسی است؛ صادرات تخم مرغ ارتباطی به التهاب بازار ندارد

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: با توجه به مازاد تولید تخم مرغ، توقف صادرات امری غیرکارشناسی است.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۷ هزار تومان معادل شانه ای ۱۴ هزار تومان است، در حالی که قیمت تمام شده فعلی هر کیلو تخم مرغ به سبب نوسان نرخ نهاده های دامی به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.

او در واکنش به عرضه هر شانه تخم مرغ با نرخ ۲۰ هزار تومان در بازار افزود: مسئولان ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ را ۹ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کردند که با احتساب سود نرخ هر شانه تخم مرغ به بالای ۲۰ هزار تومان می رسد.

نبی پور ادامه داد: با استمرار روند فعلی قیمت، مرغداران تمایلی به جوجه ریزی نداشتند که در صورت کاهش جوجه ریزی، قیمت تخم مرغ در پاییز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با احتساب مصرف داخل، روزانه ۲۰۰ تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار های هدف صادر شود.

او توقف صادرات تخم مرغ را غیرکارشناسی دانست و گفت: بنابر آمار متوسط قیمت تخم مرغ در سه ماه نخست سال ۶ هزار و ۲۰۰ تومان بود که این امر بیانگر عرضه تخم مرغ، یک هزار و ۵۰۰ تومان کمتر از قیمت مصوب است، در حالی که مسئولان به بهانه تنظیم بازار داخل، صادرات را متوقف کردند.

نبی پور ادامه داد: در حال حاضر قیمت هر کیلو تخم مرغ در مرز افعانستان ۲۰ هزار تومان است که با وجود توقف صادرات تخم مرغ، تجار ترکیه جای ما را گرفتند.

او با بیان اینکه بازار نهاده های دامی همچنان آشفته است، گفت: قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار سیاه ۸ هزار تومان و ذرت ۲ هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است که با قیمت مصوب اختلاف معناداری دارد.

نبی پور در پایان با انتقاد از جهش چشمگیر قیمت ریز مغذی ها در بازار تصریح کرد: با توجه به واردات ریز مغذی ها، قیمت متیونین از ۲۵ هزار به ۹۰ هزار تومان و ویتامین از ۶۰۰ هزار به بالای ۳ میلیون تن رسیده است.