بیانیه تشکل‌های دام و طیور درباره مشکلات ناشی از کاهش تقاضا

کاهش مصرف گوشت دامی، ریزش بی‌سابقه قیمت جوجه یک‌روزه، کاهش مصرف شیرخام و مواد لبنی منجر به بروز خسارت‌های مالی-اعتباری زنجیره‌ای برای تولیدکنندگان صنایع دام و طیور شده است.
بیانیه تشکل‌های دام و طیور درباره مشکلات ناشی از کاهش تقاضابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در متن بیانیه مشترک تشکل‌های صنعت دام و طیور ایران آمده است: با عنایت به مشکلات روزافزون صنعت دام و طیور و اهمیت توجه و حمایت ویژه از این بخش استراتژیک و حیاتی از صنایع کشور و به منظور تضمین تاب‌آوری اقتصادی و به خصوص تامین امنیت غذایی آحاد مردم عزیز ایران در شرایط بحرانی ناشی از تقارن نامبارک بروز اپیدمی ویروس کرونا و تهدیدات مستمر شیطان بزرگ، جلسه‌ای با حضور نمایندگان تشکل‌های تخصصی و صنفی ذیربط با هدف بررسی دقیق آخرین وضعیت چالش‌های متنوع پیش رو، همفکری و ارائه پیشنهاد‌های کارشناسی، به منظور پیشگیری از تعمیق بحران و تعدیل فوری خسارات و کنترل و مدیریت بحران حاکم بر بخش‌هایی از صنایع غذایی کشور، برگزار شد.
شرکت‌کنندگان ضمن تأکید بر تضمین اولویت منافع و سرمایه‌های ملی و حصول اطمینان از امنیت غذایی آحاد ملت ایران و حفظ فرصت‌های اشتغال فرزندان آن و فارغ از هر گونه ترجیحات سیاسی و گروهی، با اجماع مطلق مبادرت به تدوین این بیانیه صنفی که منعکس کننده بخشی از دل نگرانی‌های آن‌ها از تداوم وضع بغرنج فعلی حاکم بر بازار است نمودند. امید است ضمن همراهی و همدلی بیش از پیش همه کنش گران صنوف و صنایع غذایی و مدیران وطن دوست و با توکل به ذات اقدس الهی و تمسک به سلاح حزم و تدبیر و انسجام و وفاق ملی، موجبات عبور ملت بزرگ و شریف ایران از این گذرگاه و گردنه صعب و سخت را با حداقل آسیب و خسارت به فرزندان و سرمایه‌های آن فراهم آوریم.
مصـوبـات:

۱- گسترش اپیدمی ویروس کرونا و به تبع آن کاهش ۴۰ درصدی مصرف محصولات دامی و همچنین تقلیل نگران کننده جوجه ریزی و ریزش بی سابقه قیمت جوجه یک‌روزه و همچنین کاهش شدید قیمت گوشت مرغ، شیر خام و لبنیات و گوشت گوساله از یک سو، و عدم اتخاذ راهکار‌های مناسب و اقدامات موثر و بهنگام سازمان‌ها و نهاد‌های حمایتی و نظارتی مربوطه، از سوی دیگر، موجبات بروز خسارات مالی و اعتباری زنجیره‌ای جبران‌ناپذیری به تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور و سایر صنوف مرتبط با آن‌ها را فراهم نموده است. برای پیشگیری از تعمیق هر چه بیشتر بحران موجود و خروج عاجل از آن موارد کارشناسی زیر را صمیمانه پیشنهاد می‌نماید.

۱-۱- نسبت به تخصیص فوری منابع مالی لازم (از محل منابع صندوق توسعه ملی) به صورت تسهیلات کم بهره و سهل الوصول، استمهال وام‌ها جهت پوشش بخشی از زیان ناشی از عواقب بیماری کرونا به این بخش اقدام عاجل گردد.

۲-۱- با توجه به وجود مازاد تولید و کاهش بیش از حد قیمت اقلام پروتئینی به خصوص گوشت مرغ، ترتیبی اتخاذ گردد تا سازمان‌ها و دوایر دولتی مسئول نسبت به جمع آوری مازاد تولیدات محصولات پروتئینی و اصلاح رویه‌های جاری اقدام نموده و موجبات آزادسازی مستمر و دائمی صادرات مواد پروتئینی را بدون وضع و اخذ هر گونه عوارض صادراتی فراهم نمایند.

۳-۱- تمهیدی اتخاذ گردد تا تولیدکنندگان محصولات پروتئینی بتوانند از طریق تهاتر محصول تولیدی خود از طریق شرکت پشتیبانی امور دام با نهاده‌های مورد نیاز (ذرت، جو و کنجاله)، امکان تداوم تولید محصولات مورد نیاز کشور را فراهم کرده و مانع کاهش شدید و تامل بر انگیز آن‌ها در آینده نزدیک شوند.

۲- با وجود تجمیع و انباشت بیش از ۵/۲ میلیون تن نهاده‌های دامی در مبادی ورودی کشور از ابتدای بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و علیرغم بروز التهابات شدید ناشی از کمبود نهاده‌ها در بازار و نیاز‌های فوری تولیدکنندگان مواد پروتئینی به آن‌ها در اقصی نقاط کشور، عدم هماهنگی سازمان‌ها و دوایر متعدد ذیربط دولتی، سازمان‌های نظارتی و نظام بانکی کشور، موجبات اختلال جدی در فرآیند تامین و انتقال ارز مورد نیاز این بخش را فراهم آورده و از همین رهگذر ضمن ایجاد محدودیت‌های کم سابقه در تامین و دسترسی نیاز‌های فوری تولیدکنندگان، زمینه بروز بحران‌های ادواری در بازار عرضه نهاد‌های تولید و عرضه محصولات پروتئینی را ایجاد نموده است که تداوم این وضعیت منجر به کاهش شدید تولیدات در ماه‌های آتی خواهد شد.

اظهارات امیدبخش ریاست محترم جمهور و معاون اول ایشان در خصوص رفع مشکل تامین ارز کالا‌های رسوبی در ابتدای سال جاری، متاسفانه تاکنون آثار ملموس و موثری در پی نداشته است.

به منظور خروج از بحران فعلی تامین نهاده‌های مورد نیاز صنعت دام و طیور کشور و تنظیم بازار آن، پیشگیری از آسیب دیدگی و فساد قریب الوقوع نهاده‌های موجود در بنادر و همچنین حفظ اعتبار و وجاهت بین المللی واردکنندگان نهاده‌ها، بعنوان سرمایه‌های ملی کشور در عرصه مناسبات تجاری بین المللی، پیشنهاد می‌شود:

۱-۲-اجازه ترخیص کالا‌های اساسی رسوبی در بنادر کشور توسط سازمان گمرک تنها ظرف ۴۸ ساعت (تا اول اردیبهشت ۱۳۹۹) و در مقابل تعهد بانک مرکزی در تأمین ارز مورد نیاز محموله‌های وارداتی مذکور ظرف حداکثر دو ماه و با تضمین اینکه نرخ ارز در روز ترخیص آن‌ها مناط و ملاک محاسبه آن بانک می‌باشد، صادر گردد تا با توزیع سریع نهاده‌های پیش گفته در بازار، بحران فعلی کمبود نهاد‌ها و گرانی بیش از حد آن‌ها بلافاصله مرتفع شود.

۲-۲-به منظور ایجاد توازن میان ظرفیت تولیدی صنعت دام و طیور کشور و امکان تامین منابع ارزی مورد نیاز نهاده‌های وارداتی و پیشگیری از بحران کمبود و گرانی نهاده‌ها و همچنین ایجاد ذخیره مناسب برای تولید کشور، بانک مرکزی منابع ارزی مورد نیاز صنعت دام و طیور کشور در سال ۹۹ را از قبل تامین و روند پرداخت منظم و مستمر آن متناسب با نیاز ماهانه کشور را به اصحاب صنف و صنعت اعلام نماید.

۳- وضعیت جاری و بروز بحران‌های ادواری در امر تامین و توزیع نهاده‌ها مبین آن است که سیاست‌ها و راه کار‌هایی را که کارشناسان دولت محترم و نهاد‌های نظارتی، بدون اخذ نظرات کارشناسی و مستشاری اولیای صنف و صنعت دام و طیور در حوزه قیمت گذاری و توزیع تدوین می‌کنند، از کفایت و کارآمدی لازم برخوردار نبوده و بعضاً موجب بروز التهابات و نوسانات غیر مترقبه در این بخش می‌گردد. در این بخش پیشنهاد می‌گردد:

۱-۳- با تبدیل نوع ارز به شناور با رعایت تعادل تولید به نسبت تقاضا و تامین نقدینگی مورد نیاز برای بخش تولید، و تامین به موقع و کامل ارز مورد نیاز، نسبت به آزادسازی قیمت محصولات نهایی پروتئینی اقدام لازم به عمل آید.

۲-۳- به منظور تامین مالی مرغداران و دامداران کوچک در شرایط حساس کنونی کشور، استفاده از پتانسیل‌های موجود بازار‌های مالی از جمله شرکت‌های توزیع کننده نهاده جهت تداوم تولید مواد پروتئینی مورد بررسی قرار گیرد.

۳-۳- به منظور توزیع بهینه نهاده‌ها ضمن ضرورت اعتماد به اتحادیه‌ها و تشکل‌های صنفی و استفاده حداکثری از توان تخصصی آنها، سازوکار توزیع نهاده‌ها از طریق تشکل‌های مربوطه انجام شود.