ایران جزء ۸ کشور دارای مرغ نژاد لاین

مدیرعامل سابق مجتمع مرغ لاین بابل‌کنار گفت: باوجوداینکه ایران جزء 8 کشور دارای مرغ نژاد لاین است، در حال حاضر بیش از 80 درصد بازار مرغ کشور در اختیار نژاد وارداتی به نام راس انگلیس است.

محمدحسین انصاری‌فرد مدیرعامل سابق مجتمع مرغ لاین بابل‌کنار در مورد این‌که چرا علیرغم تولید سالانه 2 میلیون تن مرغ در کشور ازنظر نژاد و لاین‌های مرغ وابسته هستیم، گفت: صنعت مرغداری در دنیا به‌سرعت رو به رشد است و اگر در حدود 40 سال پیش ضریب تبدیل غذایی در طیور صنعتی 3 به 1 بود، امروز این رقم به کمتر از 1.5 رسیده است (تولید 1 کیلو گوشت به ازای مصرف 1.5کیلوگرم دان).

وی افزود: رسیدن به ضریب تبدیل غذایی بالا مستلزم اصلاح ژنتیک، اصلاح نژاد و بهره‌گیری از علوم تغذیه‌ای مدرن و تطابق مواد غذایی با آب‌وهوای منطقه دارد.

این کارشناس صنعت مرغداری اظهار داشت: در صنعت روبه‌پیشرفت مرغداری در دنیا برای رقابت‌پذیری با رقبای خارجی بدیهی است که باید در چندین عرصه همزمان رشد و با افزایش ضریب تبدیل این صنعت به صنعتی مقرون‌به‌صرفه تبدیل شود.

انصاری‌فرد بابیان این‌که کشورهای ترکیه، برزیل و مکزیک رقبای ما در صنعت مرغداری هستند، تصریح کرد: ایران جزء 8 کشور دارای مرغ لاین است و از پتانسیل ژنتیکی و فراورده‌های ژنتیکی موردنیاز برخوردار هستیم.

مدیرعامل سابق مجتمع مرغ لاین افزود: در حال حاضر بیش از 80 درصد بازار مرغ کشور در اختیار نژاد وارداتی به نام راس انگلیس است و علت این موضوع این است که این نژاد در بالای 42 روز تولید گوشت می‌کند و ضریب تبدیل آن بهتر از مرغ لاین است.

انصاری‌فرد بیان داشت: اگر بتوان شرایطی فراهم کرد که مرغ‌های کشتاری در کشتارگاه‌ها در روز 35 و حتی زیر 30 کشتار شوند، ما نه تا تنها قابلیت رقابت با راس و کاب را داریم، بلکه از این دو نژاد هم جلوتر هستیم.

مردم مرغ با وزن کم‌ مصرف کنند

این کارشناس صنعت مرغداری تصریح کرد: درصورتی‌که فرهنگ مصرف مرغ در جامعه را به سمت مصرف مرغ‌های کوچک و با وزن کم حدود 1.2 دهم کیلوگرم تغییر دهیم، مرغ آرین قابلیت رقابت با لاین‌های وارداتی را دارد و حتی می‌توان از نژاد مرغ آرین 80 درصد مرغ موردنیاز مصرفی کشور را تامین کرد.

مدیرعامل سابق مجتمع مرغ لاین بابیان این‌که در حال حاضر مشکل اصلی تغییر ذائقه‌ مردم در مصرف مرغ‌های درشت سایز است، بیان داشت: نژاد آرین نژاد جوجه‌کبابی است و در وزن بالا ضریب تبدیل مواد غذایی آن بالا می‌رود و ازآنجاکه پرخور است، در وزن زیاد دچار بیماری می‌شود که البته با اصلاح ژنتیک می‌توان این موضوع را حل کرد.

وی با اشاره به این‌که صنعت مرغ لاین در ایران نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و تأسیسات آن مربوط به 20 سال قبل است، گفت در دنیای که سال‌به‌سال در حال تغییر است، فنّاوری 20 سال پیش برای تولید این نژاد بسیار قدیمی است.

انصاری‌فرد تصریح کرد: مرغ لاین آرین در حال حاضر در بابل‌کنار دارای 150 هزار مترمربع فضای مرغداری و تأسیساتی و 137 هزار هکتار فضای جنگلی است و چنین فضایی نیاز به سرمایه‌گذاری برای تغییر و به‌روزرسانی زیرساخت‌ها دارد.

این کارشناس صنعت مرغداری با اشاره به این‌که بازار فروش مرغ سبک زمانی ایجاد می‌شود که تغییر الگوی مصرف ایجاد شود، بیان داشت: کار خیلی ساده، و نیاز به عزم جدی دارد.

وی افزود : نژادهای راس و کاب در وزن پایین از ما عقب‌تر است، ولی در وزن بالا ضریب تبدیل آن‌ها از نژاد لاین جلوتر است.

بقایای دارویی در مرغ سبک کمتر است

انصاری‌فرد بیان داشت: مصرف مرغ سبک در جامعه برای سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است، زیرا هم بقایای دارویی در آن کمتر و همچنین هضم پروتئین مرغ در وزن پایین برای روده انسان آسان‌تر است.

وی افزود: مصرف مرغ در کشورهای اروپایی و آمریکایی با وزن بالا ممنوع و همچنین توصیه بهداشت جهانی این است که مرغ با وزن پایین‌تر مصرف شود، این کارشناس صنعت مرغداری تصریح کرد، سازمان دامپزشکی به‌عنوان متولی بهداشت دام و سازمان نظام دامپزشکی هم مصرف مرغ در وزن پایین‌تر را تائید می‌کند.

انصاری‌فرد بابیان این‌که باید کشتارگاه‌ها را موظف به کشتار مرغ با وزن پایین (مرغ سایز) کرد، گفت: ازنظر منافع ملی بزرگ‌ترین مزیت مصرف مرغ سایز کاهش مصرف دان مرغ است و چون بیشتر دان مصرفی کشور مثل ذرت و سویا وارداتی است، بنابراین مصرف هرچه کمتر آن به نفع منافع ملی و اقتصاد ملی است.

وی افزود: ذرت و سویا جزء 5 اقلام اساسی مصرف در مرغداری‌ها است که از طریق واردات تامین می‌شود.