اعتراض به بازار داخلی با تخم‌مرغ مجانی!

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با بیان اینکه میان هزینه تولید و صادرات همخوانی وجود ندارد، گفت: در شرایط فعلی ما تولید خود را به شکل مجانی در اختیار عراق و کشورهای همسایه قرار می‌دهیم.

ناصر نبی‌ پور اظهار داشت: در حال حاضر میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری ۳۵۰۰ تومان است.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ میلیون مرغ پیر بالای ۲۰ ماه داریم، اضافه کرد: این مرغ‌ها روزی ۲ تا ۳ هزار تن دان مصرف می‌کنند و تولیدشان نیز پایین است؛ دولت باید فکری اساسی برای این مرغ‌ها کند.

نبی پور با بیان اینکه مسئولان خود نیز نمی‌دانند باید چه کنند، افزود: دولت اختیارات اجرایی را به تشکل واگذار کرده اما سیاست‌گذاری را به آن‌ها نسپرده است.

این فعال بخش خصوصی، میزان صادرات تخم‌مرغ از ابتدای سال تاکنون را حدود ۵۰ هزار تن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد ( ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن) از تولید صادر می‌شود اما متأسفانه میزان تولید آن‌قدر زیاد است که این امر تأثیری بر روی قیمت ندارد.

نبی پور تصریح کرد: قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم تولید تخم‌مرغ حدود ۴۱۰۰ تومان و قیمت صادراتی آن حدود ۳۷۰۰ تومان است؛ بنابراین تولیدکنندگان در هر کیلوگرم تولید نزدیک به ۵۰۰ ضرر می‌کنند؛ درنتیجه ما تولید خود را به شکل مجانی در اختیار عراق و کشورهای همسایه قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه میزان صادرات تخم‌مرغ تا پایان سال به نزدیک ۷۰ هزار تن خواهد رسید، افزود: علاوه بر این، ما با ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید مواجه هستیم.

نبی پور با اشاره به اینکه صادرات تخم‌مرغ به روسیه یک شوخی بود، اضافه کرد: هزینه حمل‌ونقل به روسیه بالاست و امکان صادرات تخم‌مرغ به این کشور وجود ندارد.

وی، قیمت هر دانه تخم‌مرغ درب مرغداری را بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ تومان عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی، قیمت این کالا در مغازه حداکثر باید ۲۶۰ تا ۲۷۰ تومان باشد.

نبی پور، علت عرضه هر دانه تخم‌مرغ به قیمت ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان را عدم کنترل این مسئله خواند.