ارائه تسهیلات ارزان، شاهرگ کلیدی توسعه

 

ایران در تولید تخم‌مرغ رتبه دهم جهانی و پنجم آسیا را در کنار کشورهای رقیب پیش روی آسیایی همچون هند و چین دارد.

باوجود گذشت 60 سال از عمر این صنعت، دیگر دغدغه تأمین نیاز داخل را نداریم و چنانچه بعد از گذر از این مسیر وارد عرضه صادرات این محصول به برخی کشورها شده‌ایم تا انگیزه افزایش تولید برای مرغداران به وجود آید.

در حال حاضر صنعت مرغ تخم‌گذار به موفقیت‌های چشمگیری دست‌یافته به‌طوری‌که توانسته سالانه بیش از 900 هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید کند تا جایی از این میزان سال گذشته 70 هزار تن به کشورهای مختلف صادر کرده است.

این گزارش حاکی از آن است که در طی شش‌ماهه اول سال جاری علی‌رغم ممنوعیت صادراتی43 هزار تن صادرات به کشورهای عراق و افغانستان و برخی کشورها داشته‌ایم.

رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار در خصوص صادرات تخم‌مرغ در سال جاری گفت: خوشبختانه در شهریورماه با رفع موانع صادراتی و اعلام پاک بودن کشور از آنفولانزای مرغی بیش از 11.800 تن مجوز صادرات ارائه شد به‌طوری‌که از این میزان حدود 9 هزار و 800 تن به عراق ، 1هزار و 340 تن به افغانستان و تا حدودی به ترکمنستان و تاجیکستان صادرشده است که این امر بیانگر افزایش 30 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

درواقع عراق و افغانستان بازار اصلی و مشتریان عمده تخم‌مرغ ایرانی هستند به‌گونه‌ای که در سال جاری 98 درصد تخم‌مرغ به این کشورها صادرشده و از طرفی صادرات به کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان به سبب تولید تخم‌مرغ در این کشورها کاهش‌یافته است.

هرچند تاکنون قیمت تخم‌مرغ حتی با اعلام پاک شدن کشور از آنفولانزای مرغی و رونق صادرات، به قیمت واقعی خود نزدیک نشده، و موجب ضرر و زیان قابل‌توجهی نیز به مرغداران شده است.

بر این اساس؛ دولت با در اختیار گذاشتن تسهیلات با سود کم به صادرکنندگان می‌تواند بازارهای صادراتی را توسعه دهد و از سویی باتدبیر برنامه ترویج مصرف تخم‌مرغ در داخل دیگر شاهد مازاد تولید و ضرر مرغداران نخواهیم بود.

سید فرزاد طلاکش در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: صنعت مرغ تخم‌گذار کشور در سال گذشته بیش از 800 میلیارد تومان خسارت‌دیده که در سال جاری با توجه به شیوع آنفولانزا و مازاد تولید ضرر مرغداران کمتر از سال گذشته نیست درحالی‌که در سه سال گذشته هیچ‌گونه تسهیلات دولتی برای تأمین بخشی از هزینه‌ها و خسارات در اختیار مرغداران قرار نگرفته است.

وی گفت: قیمت تمام‌شده تخم‌مرغ با محاسبه سود مرغدار به‌طور میانگین کیلویی 4 هزار و 100 تومان اعلام‌شده درحالی‌که در روزهای گذشته با توجه به رونق صادرات به‌طور میانگین کیلویی 3 هزار و 200 تومان فروخته‌شده و از طرفی از ابتدای سال جاری میانگین قیمت تخم‌مرغ به‌طور متوسط کیلویی 2 هزار و 600 تومان بوده که این امر زیان هزار و 500 تومانی مرغدار را درفروش هر کیلوگرم نشان می‌دهد.

طلاکش با انتقاد از مسئولان دولتی اظهار داشت: مردم باید از قیمت واقعی تخم‌مرغ آگاه شوند که همواره دستگاه‌های دولتی با استفاده از قوانین دستوری قیمت برآورده محصول را پایین نگه‌داشته و تعادل قیمت را از بین برده‌اند به‌گونه‌ای که تولید همیشه به ضرر تولیدکننده بوده است.

وی افزود:همچنین زیان مرغداران باعث شده که آنان به‌ناچار از هزینه‌های عمرانی خود بکاهند تا از عهده هزینه‌هایشان برآیند که درنتیجه این امر موجب کاهش بهره‌وری صنعت خواهد شد.

دبیر کل کانون سراسری پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار خاطرنشان کرد: درواقع وزارت جهاد کشاورزی به سیاست‌گذاری‌های بازار داخلی و خارجی و مدرن سازی بازار توجهی نداشته که همین امر مسبب مازاد تولید و زیان مرغدار شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت از گذشته تعهد کرده بود که اگر قیمت تخم‌مرغ بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار معادل کیلویی 3 هزار و 800 ارائه نشود مابه‌التفاوت آن را پرداخت می‌کند اما تاکنون زیان مرغداران را جبران نشده است.

چند ماهی است که کشور از آنفولانزای مرغی پاک‌شده و صادرات مجدد به کشورها از سر گرفته‌شده اما همچنان مرغداران با مازاد تولید و واقعی نبودن قیمت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند و همواره نیازمند حمایت از سوی دولت هستند درحالی‌که در سه سال گذشته هیچ‌گونه تسهیلات دولتی برای تأمین بخشی از هزینه‌ها و خسارات در اختیار مرغداران قرار نگرفته است.

گفتنی است که مدیریت دقیق مسئولان امر و اعطای تسهیلات به صادرکنندگان همواره در این میان لازم است تا بیش‌ازپیش شاهد زیان روزافزون مرغداران در کشور نباشیم.