93، سالی پرفرازونشیب برای صنعت مرغداری

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور با بیان این‌که امسال برای صنعت مرغداری، سالی پرفرازونشیب بوده است، گفت: از سقوط آزاد قیمت مرغ در نیمه نخست سال تا صدور بی‌رویه مجوز برای تأسیس واحدهای مرغداری جدید، هرکدام به‌نوعی این صنعت را دچار تلاطم‌ کرد.

محمد‌حسین زمانی راد اظهار کرد:​ در طول این سال واحدهای قدیمی نیز در قالب طرح بهینه‌سازی، اقدام به افزایش ظرفیت و ارتقاء سطح تولید خود کردند و این افزایش ظرفیت به علت عدم مدیریت صحیح و هدایت نشدن به سمت ذخیره​سازی و صادرات موجب به هم زدن توازن عرضه و تقاضا شد به‌طوری‌که این مسئله زمینه سقوط قیمت مرغ تا 40 درصد زیر قیمت تمام‌شده را فراهم کرد.

وی‌ افزود: در چنین شرایطی تولیدکنندگان، مرغ خود را باقیمت‌های پایین روانه بازار کردند درنتیجه اکنون و در آخرین روزهای سال سرمایه مرغداران به صفر رسیده است به‌طوری‌که تعداد زیادی از آن‌ها از چرخه تولید خارج شدند و قادر به پرداخت بدهی​های خود نیستند.

زمانی راد با گلایه از بی‌توجهی به مرغداران تصریح کرد: در سال جاری مرغ زنده باقیمت پایین از مرغداران خریداری می‌شد اما با اعمال سودهای نامتعارف به دست مصرف‌کنندگان می‌رسید که درواقع سودهای کلان حاصل از فروش مرغ، به جیب واسطه​ها می‌رفت.

عضو اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور با اشاره به افزایش ناگهانی قیمت مرغ در روزهای پایانی سال اظهار‌ کرد: متضرر شدن مرغداران به حدی رسید که بنا بر تصمیم دولت، میزان تولید در سه‌ماهه آخر سال کاهش یافت و به همین دلیل قیمت مرغ، به‌صورت ناگهانی بالا رفت.

وی اظهار کرد: سرچشمه اصلی گرانی مرغ، جوجه یک‌روزه است که در بهمن‌ماه قیمت هر قطعه آن به مرز 2000 تومان رسید و تاکنون قیمت آن تغییری نداشته است. جوجه برای مرغدار، یک نهاده است و اگر قیمت آن بالا رود هزینه‌های تولید مرغدار افزایش می‌یابد و دولت باید برای بخش تولید طوری برنامه‌ریزی کند که هم تولیدکننده جوجه یک‌روزه و هم مرغدار متضرر نشود.

زمانی راد خاطرنشان‌ کرد: با توجه به این مشکلات آیا زمان آن نرسیده است که به‌منظور جلوگیری از نابودی صنعت مرغداری کشور، با تصویب قوانین و تسهیل زمینه صادرات، این صنعت را از ورشکستگی نجات دهیم.

عضو اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور گفت: از دولت می​خواهیم تا برای جلوگیری از خروج مرغداران از چرخه تولید، کمک​های مالی بلاعوض و یا کم‌بهره به تولیدکنندگان مرغ کند تا این تولیدکنندگان قادر به ادامه تولید باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *