کاهش نرخ تخم مرغ نسبت به نرخ مصوب

نبی پور گفت: متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری کمتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار است.
به گزارش خبر24، ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ برای مرغداران بسیار فاجعه آمیز است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۱ هزار تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است که با این وجود کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار عرضه می‌شود.

او قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، مرغداران در فروش تخم مرغ متحمل زیان هستند.

نبی پور با اشاره به تاثیر سامانه بازارگاه در قیمت نهاده‌های دامی بیان کرد: با وجود آنکه سامانه بازارگاه تازه کار است و شرکت‌ها به موقع بار را تحویل نمی‌دهند، تاخیر در توزیع موجب شده تا مرغداران نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار ادامه داد: اگرچه شرایط بازار نهاده‌های دامی نسبت به ۲ ماه گذشته قدری بهبود یافته است، اما با ادامه این روند مرغداران قادر به ادامه تولید نخواهند بود چرا که برخی واحدهای مرغداری طی ۲ ماه اخیر هیچ سهمیه‌ای دریافت نکرده‌اند.

او تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۲ هزار و۹۰۰ تن اعلام کرد و گفت: در ۶ ماهه نخست سال، مرغداران به امید بازار مناسب در زمستان جوجه‌ریزی مناسبی داشتند که علی رغم مشکلات تامین‌ نهاده‌های دامی، کمبودی در تولید و عرضه تخم مرغ نداریم.

توقف صادرات تخم‌مرغ دردسرساز شد

این مقام مسئول در واکنش به توقف صادرات تخم مرغ بیان کرد: با احتساب مصرف داخل ۸ تا ۱۰ هزار تن مازاد تولید داریم که توقف صادرات به سبب ازدیاد عرضه منجر به کاهش قیمت در بازار شده است.

به گفته او، با وجود آنکه امکان نگه‌داری تخم مرغ همانند بسیاری از کالاها وجود ندارد و ظرف مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت باید به بازار عرضه شود، به همین‌ خاطر مسئولان باید تکلیف مرغداران را مشخص کنند و راهکار این موضوع آن نیست که حواله نهاده‌ای را به تولیدکننده بدهند که کشتی آن به تازگی از برزیل خریداری شده است.

نبی پور در پایان تصریح کرد: در شرایط فعلی که قیمت تخم مرغ به کمتر از ۱۲ هزار تومان رسیده است، میادین حاضر به خرید از مرغدار نیستند، حال آنکه در مواقعی که قیمت بالاست، افراد پشت در مرغداری می‌خوابند تا بار را ببرند.