پیش‌بینی میانگین رشد اقتصادی ۸ درصدی در برنامه هفتم توسعه

تهران- ایرنا- رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصادی و توسعه روستایی اعلام کرد: رشد متوسط ۸ درصدی اقتصاد در طول برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علی کیانی‌راد» در همایش ملی تحول کشاورزی در دولت مردمی سیزدهم، ضمن ارایه گزارشی از محتوای برنامه هفتم و جایگاه بخش کشاورزی افزود: اولویت اصلی برنامه هفتم توسعه، پیشرفت اقتصادی توام با عدالت است.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصادی و توسعه روستایی گفت: در این برنامه تامین امنیت غذایی و تولید حداقل ۹۰ درصد کالاهای اساسی و اقلام غذایی در داخل همراه با حفظ و ارتقای ذخایر ژنتیکی و منابع آبی و سطح سلامت، الگوی کشت، نظام مدیریت یکپارچه آب، کنترل و مدیریت آب‌های سطحی، برنامه‌ریزی برای دسترسی به سایر آب‌ها و بازچرخانی آب در حوزه امور زیربنایی در نظر گرفته شده است.

کیانی راد تصریح کرد: علاوه بر این موارد دیگری از جمله فعال‌سازی مراکز خدمات تجاری، تحقق سیاست‌های آمایش، اقتصاد دریامحور و ارتقای نظام سلامت در این حوزه مورد تاکید قرار دارد.

وی اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه تاکید شده که برنامه‌ها به جای حکم محوری باید برنامه‌محور شوند و همچنین این برنامه کلان بر چند مساله اساسی کشور متمرکز شود.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصادی و توسعه روستایی گفت: در برنامه هفتم توسعه، نقش استان‌ها در جریان توسعه، بیشتر دیده شده و ضمن تاکید بر افزایش مشارکت بخش خصوصی از دولت خواسته رویکردشان به سمت اصلاح ساختار و سیاستگذاری برود.

وی افزود: برنامه هفتم توسعه در حوزه اداری و حقوقی بر دیپلماسی اقتصادی، اجرای ۱۰۰ درصدی حدنگاری، تحول در نظام اداری، تهیه سند تحول غذایی، حمایت حقوقی از امنیت سرمایه‌گذاری و استفاده از برنامه‌های مردمی تاکید می‌کند.

کیانی راد با اشاره به این که امنیت غذایی در دنیا تحت تاثیر سه عامل تغییرات آب و هوایی، بیماری‌های اپیدمی و مناقشات بین‌المللی قرار گرفته است، تصریح کرد: با توجه به این مسایل در برنامه هفتم توسعه تصمیم گرفته شده که هدف کلی، تامین غذای سالم و باکیفیت همه مردم با تکیه حداکثری به تولید داخل با حفظ پایداری منابع پایه باشد.

وی کاهش تلفات محصولات، اقتصاد چرخشی و بازیافت ضایعات، افزایش تولید نهاده‌ها با نفوذ علم و دانش و جهش سرمایه‌گذاری بخش دولتی و خصوصی در حوزه کشاورزی، اتخاذ سیاست‌های حمایتی، موثر و کارآمد از حوزه کشاورزی و یکپارچه‌سازی اراضی را از اقدامات مهم برای افزایش ضریب خودکفایی برشمرد.

پررنگ شدن نقش تشکل‌های کشاورزی در دولت سیزدهم

«رعنا بختیاری» دبیر همایش ملی تحول کشاورزی گفت: این همایش در راستای منویات مقام معظم رهبری به منظور جهاد تبیین و تجلی دستاوردهای کشاورزی برگزار شده است.

وی افزود: امنیت غذایی نقش بی‌بدیلی در اقتصاد درون‌زا دارد و یکی از شاخص‌های معتبر هر کشور محسوب می‌شود.وی اظهارداشت: دولت سیزدهم با مردمی کردن بخش کشاورزی، نقش تشکل‌های کشاورزی را پررنگ‌تر، کارآمدتر و اثربخش‌تر کرده است.

دبیر همایش ملی تحول کشاورزی، تامین امنیت غذایی با تاکید بر تولید با منابع داخلی، گسترش زیرساخت‌ها، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، نوسازی نظام تولید بر مبنای دانش و توسعه تشکل‌های دانش‌بنیان، حمایت هدفمند از تولیدکنندگان، ارتقای قدرت رقابت در بازارهای داخلی و خارجی، توسعه پوشش گیاهی، بهره‌برداری بهینه از آب و خاک و ذخایر ژنتیکی، تنظیم بازار محصولات کشاورزی و خدمات پشتیبانی از تولید را از جمله محورهای این همایش نام برد.

ضرورت اجرای الگوی کشت با مشارکت نخبگان

«جواد هادی پور» عضو مجمع ملی کشاورزان خبره در همایش ملی تحول کشاورزی بر اجرای الگوی کشت با مشارکت نخبگان کشور تاکید کرد.

وی افزایش هزینه‌های تولید به ویژه قیمت کودهای پایه و کاهش کیفیت سموم کشاورزی را از دغدغه‌های کشاورزان دانست و بیان داشت: حضور در بازارهای جهانی و اقتصادی کردن تولید مستلزم رعایت استانداردهای جهانی و کاهش مصرف سموم در تولید محصولات کشاورزی است.

عضو مجمع ملی کشاورزان خبره، خواستار بازنگری و نظارت سازمان حفظ نباتات کشور بر تولید و واردات سموم شد و گفت: در کشور ما تولید سموم باید با تکنیکال‌های روز و مناسب تولید شود.

هادی‌پور تصریح کرد: افزایش قیمت کود موجب کاهش مصرف آن در اراضی کشاورزی و در نتیجه کاهش عملکرد تولید می‌شود.