پروازقیمت‌مرغ‌صدای‎تولیدکنندگان‌رادرآورد

قیمت‌های روزانه فروش مرغ در بازار، نشانگر مشکلات و سردرگمی مرغداران و تولیدکنندگانی است که برای تهیه نهاده‌های دام و طیور با نرخ‌های عجیب رو به رو می‌شوند.

 

ناطقان: چند ماهی است که نوسان قیمت نهاده های دامی و کمبود عرضه در سامانه بازارگاه، تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

علی رغم رشد چند برابری قیمت ذرت، کنجاله سویا و سایر ریزمغذی ها، تخم مرغ کمتر از قیمت تمام شده تولید و حتی نرخ مصوب عرضه می شود که استمرار این روند صنعت مرغداری را به تعطیلی می کشاند چرا که دیگر تولیدکنندگان قادر به ادامه زیان های پی در پی نیستند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود تامین بخش اندکی از نیاز مرغداران از سامانه بازارگاه، اما مسئولان ستاد تنظیم بازار بر مبنای نهاده با نرخ مصوب قیمت تخم مرغ و مرغ را اعلام می کنند که این امر با واکنش شدید تولیدکنندگان به سبب نبود سنخیت در هزینه های تولید و فروش مواجه می شود.

ماجرا تنها به این جا ختم‌ نمی شود چرا که هر از گاهی مسئولان امر برای تنظیم بازار داخل، صادرات محصولات پروتئینی را متوقف می کنند که این امر از دست دادن بازارهای هدف و جایگزینی سایر رقبا را به همراه خواهد داشت.

تاثیر سو افزایش قیمت نهاده های دامی بر بازار مرغ / اُفت عرضه کنجاله سویا در سامانه بازارگاه

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات تولید تخم مرغ به عنوان یکی از ارزانترین محصولات پروتئینی و زیان صنعت طی ماه های اخیر با خبر شویم: عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در واکنش به اعتراض های اخیر پیرامون قیمت بالای مرغ در بازار اظهار کرد: با توجه به آنکه هزینه های تولید بیش از اعداد و ارقامی است که توسط ستاد تنظیم بازار ابلاغ شده، قیمت مصوب مرغ جوابگوی هزینه های تولید نیست.

وی افزود: مسئولان ستاد تنظیم بازار به سهولت می توانند با رصد سامانه بازارگاه از ابتدای سال بررسی کنند که چه میزان نهاده از این طریق و چه میزان از بازار آزاد تامین می شود که محاسبه متوسط این عدد هزینه تولید را نشان می دهد.

حجت برآورد هزینه تولید را راهکار اصلی برون رفت جامعه از بلاتکلیفی دانست و گفت: بنابر آمار هیچ یک از مرغداران از ابتدای سال ۱۰۰ درصد نهاده ها را با نرخ مصوب تامین نکردند و بخش عمده ذرت و کنجاله مورد نیاز را از بازار آزاد با اختلاف چند برابری نسبت به نرخ مصوب دریافت کردند.

اختلاف ۴ برابری هر کیلو کنجاله سوی در بازار با نرخ مصوب

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: در حال حاضر مرغداران هر کیلو کنجاله سویا را با نرخ ۱۲ هزار تومان از بازار آزاد خریداری می کنند که این نرخ بیانگر اختلاف بیش از ۴ برابری با نرخ مصوب است که در افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.

به گفته وی، با وجود افزایش های تولید و اختلاف چندبرابری نرخ مصوب ذرت و کنجاله نسبت به بازار آزاد، عرضه مرغ و تخم مرغ با نرخ های فعلی برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

حجت از اُفت عرضه کنجاله سویا از طریق سامانه بازارگاه در مرداد نسبت به ماه های اخیر خبر داد و گفت: تولیدکنندگان برای تامین نیاز کشور چاره ای جز خرید نهاده با هر قیمتی در بازار ندارند که این امر تمایل به جوجه ریزی را کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:
قیمت‌ها در نبود تدبیر ترمز بریده است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کاهش جوجه ریزی، قیمت جوجه را به شدت کاهش داده است، بیان کرد: نوسان قیمت ذرت و کنجاله سویا نشان می دهد که در تامین نهاده دامی از ابتدای سال برنامه ریزی صحیحی صورت نگرفته است به طوریکه هیچ یک از استان ها نمی دانند در ماه بعد چه میزان ذرت و کنجاله قرار است با نرخ مصوب اختصاص داده شود که همین‌ امر موجب شده مرغدار با چشم بسته اقدام به جوجه ریزی کند.

حجت با اشاره به تاثیر سو نوسان قیمت نهاده ها بر بازار مرغ بیان کرد: خرید هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲هزار تومان بدان معناست که قیمت مرغ به بالای ۲۰ هزار تومان در بازار می رسد، در غیر این صورت تولید توجیه اقتصادی ندارد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به آنکه افزایش قیمت و کمبود نهاده در اُفت جوجه ریزی تاثیری بسزایی دارد، از این رو پیش بینی می شود که اگر تدابیر مناسبی اندیشیده نشود، در آینده ای نه چندان دور شاهد التهاب قیمت مرغ در بازار خواهیم بود.

تبدیل ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به کالای لاکچری!

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مصوب مرغ جوابگوی هزینه های تولید نیست، اظهار کرد: با توجه به کاهش قدرت خرید خانوار در شرایط فعلی اقتصادی، افزایش قیمت مرغ آحاد جامعه را در تامین مایحتاج زندگی با مشکلات متعددی روبرو می کند.

وی افزود: اگرچه تولیدکنندگان شرایط مردم را درک می کنند و حاضر نیستند. که ارزانترین پروتئین دسترس خانوار به کالای لاکچری تبدیل شود، اما طی ماه های اخیر به سبب افزایش قیمت نهاده ها محصولشان را با زیان فروختند که استمرار این روند خروج مرغداران از چرخه تولید را به همراه دارد.

اسداله نژاد ادامه داد: دستگاه حاکمیتی به عنوان متولی امر باید نهاده را با نرخ مصوب تامین و در اختیار مرغدار قرار دهد، در غیر این صورت تولید دچار وقفه می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه واردات زیبنده ۱۰ کشور برتر تولیدکننده مرغ در دنیا نیست، بیان کرد: در شرایطی که امکان صادرات بیش از یک‌میلیون‌تن مرغ به بازارهای هدف وجود دارد، مسئولان ذی ربط باید چاره ای برای رفع بحران فعلی نهاده های دامی بیندیشند، در غیر این صورت مرغداران یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می شود و کار به جایی می رسد که برای تامین نیاز کشور مجبور به واردات خواهیم شد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: با وجود افزایش چشمگیر قیمت دان و مشکلات واحدهای مرغداری در تامین پیش بینی می شود که اگر تدابیری برای رفع این بحران اندیشیده نشود، با چالش جدی در جهش قیمت در بازار مواجه خواهیم شد.

زیان ماهانه حداقل ۳۰۰ میلیارد تومانی تولیدکنندگان جوجه

غلامعلی فارغی رئیس انجمن تولیدکننده جوجه یکروزه، با اشاره به اینکه صنعت مرغداری در حال تعطیلی است، اظهار کرد: علی رغم اعتراض مرغداران به افزایش و کمبود نهاده های دامی، گویا مسئولان صنعت مرغداری را فراموش کردند چرا که تاکنون تدابیری برای رفع این بحران به کار نگرفتند.

وی افزود: با توجه به کمبود کنجاله سویا و ذرت با نرخ مصوب و اختلاف چندبرابری با نرخ بازار آزاد، رغبتی برای جوجه ریزی وجود ندارد.

فارغی ادامه داد: با وجود نوسان چشمگیر قیمت نهاده های دامی، جوجه های تولیدی باید معدوم شوند یا تخم مرغ در دستگاه خوابانده نشود.

این مقام‌مسئول تولید جوجه یکروزه را بالای ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: با وجود تلفات جوجه و اُفت وزن در فصل گرما انتظار می رود که هر چه سریع تر تصمیماتی در این باره اتخاذ نشود، مرغدار با بحران جدی روبرو می شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که قیمت تمام شده بالای ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که با استمرار این روند معلوم نیست چه بلایی سرمرغداران بیاید.

وی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان جوجه یکروزه ماهانه حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان متضرر هستند، بیان کرد: در بخش گوشتی قیمت ها تا حدودی مناسب است، اما تولیدکنندگان جوجه با زیان چشمگیری روبرو هستند.

این مقام مسئول در پایان درباره چشم انداز تولید جوجه یکروزه تصریح کرد: با وجود بی توجهی مسئولان نسبت به صنعت مرغداری، چشم انداز روشنی برای تولید متصور نیستیم چرا که اطلاعات درستی از تامین ارز، نوع ارز و جابه جایی قابل پیش بینی نیست.