وزیر صمت: با افزایش قیمت ارز اقتصاد کشور بیشتر ضربه می‌خورد

سید رضا فاطمی‌امین گفت: نبود ثبات قیمت ارز باعث می‌شود بسیاری از تولید کنندگان ثبت سفارش را جلو انداخته، تقاضا افزایش یافته و مواد اولیه گران شود که این نیز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید خواهد شد.

ایسنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به تاثیرگذاری سیاست‌های اقتصادی دولت سیزدهم، از رشد ۱۹ درصدی صادرات غیرنفتی به نسبت مدت مشابه سال گذشته خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با تداوم اقدامات شاهد مثبت شدن تراز صادرات و واردات باشیم.

سید رضا فاطمی‌امین، عصر پنجشنبه ۱۵ دی در جلسه هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان فارس که در اتاق بازرگانی فارس در شیراز برگزار شد، گفت: براساس آمار اعلامی گمرک میزان صادرات غیرنفتی کشور تا دهم دیماه، ۴۲ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

فاطمی‌امین خاطرنشان کرد: واردات کشور طی این مدت، بیش از ۴۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد رشد را نشان می‌دهد، یعنی کسری تراز تجاری ایران به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اینکه صادرات نفت و درآمد حاصل از آن از ۲ مسیر بر اقتصاد اثر می‌گذارد، گفت: یک اثر آن در بودجه دولت و اثر دیگر آن نیز در زمینه تامین واردت کشور است. اکنون سهم نفت از واردات کشور تنها ۱.۳ درصد است و امیدواریم سال آینده تراز تجاری بدون نفت ما مثبت شود.

واردات ۵۳ میلیارد دلاری سال گذشته

فاطمی‌امین همچنین گفت: کل واردات کشور سال گذشته ۵۲ میلیارد دلار بوده و مجموع درآمد‌های ارزی امسال ما نیز به جز پول‌های بلوکه شده و ذخایر بانک مرکزی به افزون بر ۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

وزیر صمت گفت: مجموع واردات امسال کشور کمتر از ۵۵ میلیارد دلار خواهد بود و اگر برای قاچاق و … نیز ۲۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم به حدود ۷۵ میلیارد دلار خواهد رسید که این بدان معناست که تراز کشور پنج میلیارد دلار مثبت است.

فاطمی‌امین گفت: ۳۹ درصد واردات کشور با درهم و ۱۱ درصد با یوان است، اما سهم یوان در صادرات ما بیشتر است و اگر بتوانیم این ناترازی‌های بخشی را حل کنیم کلان درآمد و مصارف ارزی کشور متعادل خواهد شد.

لزوم ثبات قیمت ارز

وی، با بیان اینکه افزایش بیش از حد قیمت ارز باعث وارد آمدن ضربه بیشتر به اقتصاد کشور می‌شود، گفت: نبود ثبات قیمت ارز باعث می‌شود بسیاری از تولید کنندگان ثبت سفارش را جلو انداخته، تقاضا افزایش یافته و مواد اولیه گران شود که این نیز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید خواهد شد.
رشد اقتصاد کشور

فاطمی‌امین همچنین با اشاره به آمار اعلامی مرکز آمار، گفت: در ۶ ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کل کشور ۳.۳ دهم درصد و رشد بخش صنعت چهار و ۹ دهم درصد بوده که اهمیت آن از این جهت است که صنعت نقش بیشتری و موثرتری در اشتغال دارد و این بالا بودن رشد اقتصادی در بخش صنعت حامل پیام خوبی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد که بر اساس گزارش بانک مرکزی، در ۶ ماهه نخست امسال سرمایه گذاری در ماشین آلات ۱۵ درصد رشد داشته که نسبت به هشت سال گذشته یک رکورد محسوب می‌می شود.

او در ادامه با اشاره بر لزوم هدایت منابع تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش، برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک، تاکید کرد که این اقدام در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ اشتباهی فاحش محسوب شده و باعث آسیب به بنگاه‌های کوچک خواهد شد.

تسهیلات در گردش ویژه صنایع کوچک

فاطمی‌امین گفت: برای اینکه بتوانیم تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش را مدیریت و اعتبارات را هدایت کنیم سال گذشته در وزارت صمت ۲ کار را پیگیری کردیم که یکی این بود که تسهیلاتی که برای تولید پرداخت می‌شود به حساب فروشنده واریز شود تا منابع به سمت کار دیگری منحرف نشود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین یادآور شد که بانک مرکزی سامانه‌ای به نام آذر در دست تدوین دارد که با آماده شدن آن ظرف یکی ۲ ماه آتی از انحراف منابع جلوگیری خواهد شد.

لزوم مدیریت مصرف گاز

او با بیان اینکه مصرف روزانه گاز در بخش صنعت، پتروشیمی و نیروگاه را ۶۵ میلیون متر مکعب و در بخش خانگی روزانه افزون بر ۶۲۰ میلیون متر مکعب است، افزود: برای جلوگیری از قطع گاز صنعت در فصل زمستان نیاز به نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که انجام چنین سرمایه گذاری کار اشتباهی است و باید مصرف بسیار بالایی که در بخش خانگی وجود دارد را مدیریت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به آخرین جلسه ستاد اقتصادی دولت و مصوبات مرتبط با خدمات فنی و مهندسی اشاره و اضافه کرد: پیش بینی می‌شود که امسال حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم. ما در سال‌هایی مانند سال ۹۰ تا چهار میلیارد دلار خدمات فنی مهندسی داشتیم که برآورد می‌شود امسال به افزون بر پنج میلیون دلار برسد.