واردات گوسفند زنده از مغولستان

وزیر جهاد کشاورزی گفت:در چارچوب توسعه همکاری های کشاورزی با چین، فعالیت در زمینه غلات،حبوبات،گیاهان صنعتی،محصولات باغی و دانه‌های روغنی در دستور کار قرار گرفته است.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر کشاورزی چین استفاده از ظرفیت های موجود را راهبرد جدید همکاری های کشاورزی ایران و چین عنوان کرد و گفت: تهران و پکن عزم خود را برای گسترش همکاری ها جزم کرده و تلاش دارند با بهره گیری از امکانات،دانش و ظرفیت های موجود، این همکاری ها را بیش از پیش توسعه دهند.
«هان چانگفو»وزیر کشاورزی چین نیز در این دیدار بر ضرورت همکاری های فنی،انتقال تجربیات،توسعه مناسبات دوجانبه و پشتیبانی علمی از یکدیگر در بخش های مختلف تاکید کرد.
در این دیدار که تعدادی از مدیران و روسای سازمان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند دو طرف بر توسعه مناسبات در زمینه های مختلف کشاورزی تاکید کردند.
بنابراین گزارش«محمود حجتی»وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب با هدف تقویت و توسعه روابط اقتصادی در حوزه کشاورزی در سفری چهار روزه وارد پکن شد.
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به چین عازم شهر«چنگ دائو» شد تا از پروژه های کشاورزی این شهر بازدید کند.
وی پیش از این نیز از پژوهشگاه علوم کشاورزی چین در پکن بازدید و با رییس این پژوهشگاه دیدار کرد.
بنابراین گزارش حجتی همچنین روز گذشته در پکن اظهار داشت:آماده تقویت و توسعه همکاری های علمی و تحقیقاتی در زمینه های مختلف با چین هستیم.
وی افزود:در این چارچوب توسعه همکاری های کشاورزی در زمینه غلات،حبوبات،گیاهان صنعتی،محصولات باغی و دانه‌های روغنی با چین در دستور کار قرار گرفته است.
وی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی دو کشور،فضای همکاری میان تهران و پکن را از هر حیث مناسب دانست و گفت:با توجه به گسترش همکاری میان ایران و چین در زمینه های مختلف،وزارت جهاد کشاورزی ایران این آمادگی را دارد در همه زمینه های کشاورزی با مراکز تحقیقاتی چین همکاری و تعامل داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:چین و ایران همکاری  های خوبی را از دیرباز در بخش های مختلف کشاورزی از جمله مسایل تحقیقاتی،مبادله بذر و کالا داشته اند و این سفر هم فرصتی برای تقویت این روابط است.
او با اشاره به اینکه موانعی هم بر سر راه توسعه روابط دو کشور در زمینه کشاورزی وجود داشته است اظهار کرد:موافقت نامه هایی که لازم بوده در این زمینه مبادله شده است یکی از این موافقت نامه ها با سازمان گمرک و قرنطینه چین در زمینه قرنطینه دامی است که توافق های اولیه به عمل آمده و ان شاالله بتوانیم سند نهایی را در این سفر عملیاتی کنیم.
همکاری در زمینه پژوهش های کشاورزی
حجتی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشست خود با رییس فرهنگستان علوم کشاورزی چین گفت:تمام پژوهشکده های تحقیقاتی بخش کشاورزی چین زیر نظر این مجموعه بزرگ فعالیت دارند این مرکز اگرچه دولتی است اما شرکت های بخش خصوصی زیادی را هم تحت پوشش قرار داده و با این شرکت ها در زمینه های مختلف همکاری می کند.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد:در این دیدار مسایل مختلفی با توجه به ظرفیت ها و همکاری های علمی و تحقیقاتی دو کشور از جمله در خصوص مبادله بذر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران گفت:چین در زمینه فعالیت های تحقیقاتی مانند پژوهش در بذرهای مختلف از جمله بذر غلات،برنج،دانه های روغنی،پنبه و حتی رقم های هیبردی به دستاوردهای خوبی رسیده است و در این زمینه از کشورهای پیشرو جهان است.
او با بیان اینکه در این نشست با مقامات چینی عملیاتی تر صحبت شد،گفت:قرار شد مسئولان دو کشور ارتباطات و رفت و آمدهای بیشتری داشته باشند و نمونه ها و ارقامی که فکر می کنیم مورد نیاز ما است و چینی ها به آن دست پیدا کرده اند، می تواند در اختیار ما قرار گیرد.
حجتی تصریح کرد:چین اکنون افزون بر ۲۴ هزار رقم بذر غلات را در اختیار دارد که می تواند با توجه به سازگاری آب و هوایی چین با ایران از این دستاوردها در ایران هم استفاده کرد.
وزیر جهاد کشاورزی اظهار امیدواری کرد همکاری‌های مشترک تحقیقاتی در زمینه های مختلف بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و پژوهشگاه علوم کشاورزی چین،فصل جدیدی از انتقال دانش و توسعه تکنولوژی بین دو کشور را فراهم کند.
گوسفندهای مغولی در راه ایران
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران که پیش از حضور در چین به مغولستان سفر کرده بود در رابطه با این کشور هم گفت:در مغولستان با مسئولان این کشور از جمله وزیر کشاورزی دیدار کردم و مسایلی مانند واردات گوشت دام سبک،مسایل مربوط به مشکلات تجار ایرانی و نقل و انتقال مسایل مالی و ظرفیت سنجی برای انتقال کالاهای ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی یکی از برنامه وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با مغولستان را استفاده از ظرفیت صادرات گوشت دام سبک این کشور عنوان کرد و گفت: به دنبال این هستیم در صورت امکان مبادله کالایی با مغولستان داشته باشیم تا ضمن استفاده از ظرفیت گوشت دام سبک خیلی از کالاهای ایرانی مانند خشکبار،میوه و سبزیجات را به این کشور صادر کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود:در ملاقات با وزیر کشاورزی مغولستان همچنین در خصوص توسعه مناسبات دوجانبه با محوریت تجارت و افزایش صادرات متقابل در زمینه کشاورزی به تبادل نظر پرداختیم.
حجتی در مورد پیشنهاد راه اندازی«کارگروه مشترک همکاری میان ایران و مغولستان»نیز گفت:این کارگروه مشترک قرار است در سطح عالی برای تعیین و ترسیم نقشه راه همکاری های کاربردی دو جانبه تشکیل شود.
وی گفت:در چارچوب این کارگروه که با حضور نماینده تام الاختیار بنده و وزیر کشاورزی مغولستان تشکیل می شود مسایل دو جانبه مورد بررسی،پیشنهاد و اجرا قرار خواهند گرفت.
حجتی تصریح کرد یکی از اهداف این کارگروه ظرفیت سنجی و ارزیابی زمینه های همکاری و فعالیت دو کشور در حوزه کشاورزی و دامی است به طوری که کارگروه بخشی از کارهایی را که می‌توانیم انجام دهیم شناسایی و بررسی کند.
وزیر جهاد کشاورزی با توجه به امضای سند همکاری های دوجانبه در زمینه الزامات بین المللی بهداشت دامی میان دو کشور توسط روسای سازمان های خدمات دامپزشکی ایران و مغولستان هم اظهار کرد:این سند گامی مهم برای توسعه همکاری های دوجانبه در این زمینه است.