رفع مشکل صادرات تخم‌مرغ به افغانستان در آینده نزدیک

 

دبیر کل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار با بیان آنکه به‌تازگی صادرات تخم‌مرغ به عراق بازگشایی‌شده است، گفت: طی پیگیری‌های صورت گرفته به‌زودی مشکل صادرات این محصول به افغانستان نیز برطرف می‌شود.
سید فرزاد طلاکش روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، 7 مهرماه را سالروز 60 سالگی صنعت مرغ تخم‌گذار کشور دانست و افزود: خوشبختانه حجم تولید تخم‌مرغ کشور بالاست به‌طوری‌که روزانه بالغ‌بر 2100 تن از این محصول تولید و به بازار عرضه می‌شود.
وی اظهار داشت: اما در برخی ایام سال همچون تابستان به دلیل شدت گرما با کاهش مصرف روزانه 600 تن مازاد تولید مواجه هستیم که برای متعادل‌سازی قیمت این محصول در بازار داخلی باید بخشی از این تخم‌مرغ مازاد از طریق ترویج به مصرف داخل برسد و یا اینکه صادرات آن افزایش یابد.
وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر صادرات تخم‌مرغ به کشورهای همسایه انجام می‌شد اما چندی پیش به دلیل بروز آنفلوانزای پرندگان در واحدهای سنتی مازندران صادرات کشور ما ازلحاظ بهداشتی با مخاطراتی مواجه شد.
طلاکش گفت: بنابراین طی این مدت علاوه بر سرانه پائین مصرف با کاهش صادرات به دلیل عدم رقابت با دیگر کشورهای صادرکننده نیز مواجه شده‌ایم که می‌تواند صنعت را با چالش مواجه سازد.
وی علیرغم جمعیت جوان کشور، سرانه مصرف تخم‌مرغ را پائین دانست و افزود: در حال حاضر بیش از 24 میلیون نفر از جمعیت کشورمان دارای سن کمتر از 18 سال هستند و بر اساس توصیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید روزانه حداقل 30 گرم پروتئین به بدن افراد برسد که برای جوانان نیز بیش از آن است.
دبیر کل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار، متوسط سرانه مصرف مستقیم تخم‌مرغ در دنیا را بیش از 180 عدد ذکر کرد و افزود: در حال حاضر سالانه سرانه مصرف تخم‌مرغ کشور ما 190 عدد است که از این تعداد 140 عدد به‌صورت مستقیم و 50 عدد آن به شکل غیرمستقیم از طریق صنایع غذایی همچون شیرینی‌پزی به مصرف می‌رسد که مصرف مستقیم کشور ما با استانداردهای جهانی فاصله دارد.
وی ادامه داد: این در حالی است که در برخی کشورهای پیشرفته دنیا سرانه مصرف تخم‌مرغ بیش از 300 عدد در سال است.
وی بر این باور است؛ باید روی صنعت تخم‌مرغ کشور ازلحاظ تولید کیفی و مصرف بیش از این‌ها سرمایه‌گذاری شود، در همین راستا برنامه ترویج مصرف این محصول در سطح کشور از طریق سیستم آموزش‌وپرورش و دیگر ارگان‌ها را داریم تا مصرف این محصول در داخل افزایش یابد.