تولید ۷۰۰ هزار تن مرکبات مازاد بر نیاز

سرپرست دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از تولید ۷۰۰ هزار تن مرکبات مازاد بر نیاز در کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محرم سلطانی گفت: میزان صادرات مرکبات امسال در آذرماه از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳۰ درصد رشد داشته و این رقم نسبت به ۹ ماه سال گذشته ۱۴ درصد رشد دارد.

سرپرست دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه صادرات محصولات به چه کشور‌هایی بوده است؟ گفت: صادرات مرکبات بیشتر به کشور‌ها همسایه و حاشیه خلیج فارس صادر شده است.

صادرات مرکبات ایران به چین

وی افزود: طبق توافق‌نامه‌ای که با کشور چین منعقد شده قرار است صادرات مرکبات ایران به این کشور هم انجام شود.

سلطانی ابراز امیدواری کرد که با توجه به نیاز گسترده کشور چین به مرکبات، صادرات به این کشور در سال‌های آتی مازاد بازار را کنترل خواهد کرد.

سرپرست دفتر توسعه صادرات معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: تولید مرکبات امسال بیشتر بوده و اکنون ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن نیاز بر مازاد کشور تولید شده است.

چرا با وجود صادرات بازار مرکبات در رکود است

وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود صادرات بازار مرکبات دچار رکود است و با قمیت کمتری از تولید‌کنندگان خریداری می‌شود؟ گفت: افزایش تولید به حدی بوده است که با این حجم صادرات قیمت‌ها پایین نیامده است.

سلطانی اظهار داشت: امسال تنظیم بازار به اتحادیه‌ها و تشکل‌ها واگذار شده است و آن‌ها خرید را به آخر موکول کرده‌اند، اما در سال‌های گذشته که تنظیم بازار به عهده وزارت جهاد کشاورزی بود آن‌ها زودتر خرید کرده و در انبار‌ها ذخیره می‌کردند.