تولید بیش از ۹۰ هزار تنی تخم‌ مرغ در ماه جاری/ بستن مرزها مشکلی برای صادرات کالا ایجاد نکرد

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن از تولید بیش از 90 هزار تن تخم‌مرغ در ماه جاری خبر داد و گفت: به رغم افزایش تقاضا کمبودی در عرضه نداریم و بازار متعادل است.

رضا ترکاشوند با بیان اینکه در هفته‌های گذشته به دلیل انتشار خبر شیوع ویروس کرونا بازار تخم مرغ دچار نوسان شد، اظهار کرد: حجوم مردم برای خرید و ذخیره سازی موجب نوسان مقطعی در بازار شد، اما اکنون شاهد بازار متعادل در تخم مرغ هستیم.

وی ادامه داد: دلیل تعادل در بازار تولید تخم‌مرغ در ماه جاری به میزان بیش از 90 هزار تن است که افزایش تقاضا را پوشش داد.

ترکاشوند از پیشنهاد این اتحادیه برای عرضه مستقیم تخم مرغ به نرخ مصوب در میادین میوه و تره بار خبر داد .

وی گفت: علاوه بر آن ما برای مدیریت بازار داخل و جلوگیری از ادامه نوسان، صادرات را نیز مدیریت کردیم.

ترکاشوند با تاکید بر اینکه کاهش صادرات و اولویت قرار دادن تامین نیاز بازار داخل اقدام ما در این زمینه بود، افزود: البته این موضوع به معنی قطع صادرات نیست، بلکه با کاهش حجم خروجی تخم مرغ و تزریق آن به بازار داخل اجازه افزایش قیمت داده نشد.

وی در پاسخ به این پرسش که بسته‌شدن مرزها مشکلی برای صادرات این کالا ایجاد نکرد، اظهار کرد: توقف صادرات برای تخم مرغ تنها 48 تا 72 ساعت بود و پس از آن با رایزنی‌های انجام شده صادرات به کشورهای هدف از سر گرفته شد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن میزان صادرات تخم‌مرغ در ماه جاری را 7 تا 8 هزار تن عنوان کرد.

ترکاشوند تصریح کرد: از ابتدای سال تا امروز 40 هزار تن تخم‌مرغ از کشور صادر شده است.

وی میزان تولید تخم‌مرغ در سال جاری را در مجموع 1 میلیون 100 هزار تن اعلام کرد.

ترکاشوند با بیان اینکه بخشی از تخم‌های تولیدی بومی بوده است، افزود: از مجموع 1 میلیون 100 هزار تن تخم‌مرغ‌های تولیدی در کشور 103 تا 104 هزار تن آن تخم‌مرغ بومی است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن درباره قیمت عرضه تخم‌مرغ برای مصرف‌کننده در بازار، گفت: امروز هر شانه تخم‌مرغ با قیمت 18 هزار تومان و هر کیلوگرم آن با قیمت 8 هزار و 900 تومان در میادین عرضه می‌شود.

ترکاشوند نسبت به احتمال رکود بازار در ماه‌های آیند ابراز نگرانی کرد و گفت: امیدوارم با افزایش صادرات از رکود پس از ایام نوروز و زیان ناشی از آن برای مرغداران جلوگیری کنیم.