تلاش وزارت صمت برای ثبات قیمت مرغ در زنجان/ “قاچاق دام” از استان‌های مرزی دلیل اصلی گرانی گوشت در کشور

گروه استان‌ها – رئیس سازمان صمت استان زنجان با بیان اینکه در تلاش هستیم قیمت مرغ را در استان زنجان با قیمت ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان به ثبات برسانیم، گفت: قاچاق دام از استان‌های مرزی دلیل اصلی گرانی گوشت در کشور است.

 

ناصر فغفوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان درباره گرانی‌های افسارگسیخته اخیر اظهار داشت: چند روزی است کمبود در برخی کالاهای اساسی در بازار محسوس است  و در برخی از کالاها افزایش قیمت نیز مشاهده شده است.

وی با اشاره به مسئله گوشت قرمز افزود: به دلیل خروج دام از مرزها شاهد کمبود گوشت در استان‌های مرزی هستیم و متاسفانه از استان زنجان نیز به استان‌های مرزی دام قاچاق می‌شود. برای مثال در حوزه دام سنگین ظرف مدت کمتر از 10 روز افزایش قیمت تا 44 هزار تومان داشته‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان به مسئولیت جهاد کشاورزی در خصوص کنترل قیمت دام اشاره و تصریح کرد: طی نامه‌ای به سازمان جهاد کشاورزی اعلام شده است که برای کنترل قیمت دام اقدام کنند، از طرف دیگر به نیروی انتظامی تاکید شده است که از خروج دام زنده به استان‌های مرزی ممانعت کنند.

وی در رابطه با گوشت مرغ عنوان کرد: در حال حاضر مرغ در استان زنجان نسبت به استان‌های دیگر حداقل 3 هزار تومان ارزان‌تر است و تلاش می‌کنیم با قیمت مصوب 20 هزار و 500 تومانی مرغ را به ثبات رسانیم و خوشبختانه از سه روز گذشته اوضاع متعادل بوده است.

فغفوری گفت: از طریق گوشت منجمد بازار زنجان را به ثبات می‌رسانیم اما به واسطه اینکه استان‌های اطراف تفاوت قیمت زیادی با زنجان داشتند که ما را بر آن داشت که یک راه را انتخاب کنیم، یا از میانگین استان‌های همجوار رقمی را در نظر بگیریم و همزمان با آن‌ها تغییرات قیمتی داشته باشیم و یا نرخ مصوب را رعایت کنیم که تبعات آن را هم مانند خروج مرغ از استان را باید بپذیریم.

وی به کمبود روغن اشاره کرد وگفت: در سطح کشور به ویژه در حوزه روغن جامد به شدت کمبود داریم. طبیعتا باید از طریق شرکت‌های پخش به دنبال جذب روغن باشیم. خوشبختانه کارخانه تولید روغن نباتی را در استان داریم و به میزان بیش از 580 تن روغن انبار شده داریم.

این مسئول در خصوص توزیع روغن مایع تنظیم بازار گفت: در چند روز اخیر روغن مایع به اتحادیه خواربار فروشان به قیمت زیر 5 هزار تومان برای توزیع بین مغازه‌ها تحویل داده شده و خوشبختانه قیمت روغن تا حدودی کنترل شده است.