تغذیۀ جوجه با خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی

به منظور تقویت جوجه ها، بهتر است خوراک پیش دانی را برای آنها تهیه کرد که حاوی تمام 38 مادۀ مغذی مورد نیاز روزانۀ آنها باشد. اینکه شما بخواهید خوراک پیش دان دارویی یا غیردارویی را برای جوجه هایتان تهیه کنید به این بستگی دارد که جوجه های تازه متولد واکسن کوکسیدیوز دریافت کرده اند یا خیر.
به هنگام انتخاب یک خوراک پیش دان به دنبال خوراکی باشید که کامل باشد. به عنوان مثال فرمولاسیون   خوراک پیش دان کامل Purina Flock Strong Feeding Program به نحویست که تمامی مواد مغذی مورد نیاز را در یک مجموعه داراست. به منظور تقویت رشد اولیۀ جوجه ها به دنبال خوراک پیش دان با 18 درصد پروتئین باشید؛ همچنین به منظور حفظ سلامت جوجه ها ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد مثل پریبیوتیک ها و پروبیوتیک ها را داشته باشد.
انتخاب شما ارتباط مستقیم با این دارد که آیا جوجه های شما واکسن کوکسیدیوز را دریافت کرده اند یا خیر. چنانچه جوجه ها در مقابل این بیماری واکسینه نشده اند و یا مطمئن نیستید که واکسینه شده اند یا خیر، می توانید خوراک Purina Start & Grow Medicated را برای آنها انتخاب کنید و خوراک Purina Start & Grow را که یک خوراک غیر داروییست برای آن جوجه هایی که واکسینه شده اند انتخاب کنید.

بیماری کوکسیدیوز چیست ؟
کوکسیدیوز یکی از رایج ترین بیماری هاییست که مرغ ها به آن مبتلا می گردند. حداقل هفت سویه از این بیماری شناخته شده که روی مرغ ها اثرگذار است. این بیماری روده ای توسط انگل هایی به وجود می آید که در خاک زیست می کنند و توسط سایر پرندگان یا ماشین آلات و یا افراد می توانند به جوجه ها منتقل شوند. به همین دلیل رعایت بهداشت و پاکیزه نگه داشتن محیط به رشد سالم جوجه ها کمک می کند.
به محض اینکه وارد سیستم گوارشی شوند در دستگاه گوارش جوجه شروع به تولید مثل می کنند. هنگامی که تعداد سلول های تخمی اوسیست ها به اندازۀ کافی برسد جوجه مریض می شود. عفونت به دیوارۀ روده ای دستگاه گوارش پرنده آسیب می زند و به مدت چند روز (4 تا 7 روز) از جذب مواد مغذی پیشگیری می کند.