تخم‌مرغ در رمضان ارزان می‌شود

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن تخم‌مرغ از کشور صادر می‌شود، گفت: قیمت این محصول در ماه مبارک رمضان معمولاً با کاهش همراه است.

ناصر نبی پور در گفتگو با مهر در تشریح وضعیت بازار تخم‌مرغ در آستانه ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: در حدود یک ماه اخیر به دلیل شیوع آنفلوانزای پرندگان در ترکیه، ایران جایگزین این کشور درزمینهٔ صادرات تخم‌مرغ شده و در حال حاضر قیمت این محصول مقداری افزایش‌یافته است.

وی، قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب مرغداری را بین ۳۵۵۰ تا ۴۰۵۰ تومان اعلام و اضافه کرد: هم‌اکنون کشورهای عراق، افغانستان، ترکمنستان  و عمان مقاصد صادراتی تخم‌مرغ ایران هستند و به‌طور متوسط روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن تخم‌مرغ از کشور صادر می‌شود.

نبی‌پور با بیان اینکه کشش آن وجود دارد تا روزانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ تن تخم‌مرغ از کشور صادر شود، گفت: مسئولان برای تنظیم بازار داخلی و برای اینکه تخم‌مرغ گران نشود، اجازه این کار را نمی‌دهند.

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با اشاره به اینکه روند رونقی صادرات تخم‌مرغ تا زمانی که بازار ترکیه به شرایط عادی بازنگشته ادامه دارد، اضافه کرد: هر زمان ترک‌ها صادرات خود را مجدداً آغاز کنند، میزان صادرات ما کاهش می‌یابد و قیمت تخم‌مرغ افت می‌کند. ‌‌

وی، احتمال گرانی تخم‌مرغ در ماه مبارک رمضان را صفر دانست و افزود: در ماه مبارک رمضان و ماه محرم معمولاً با کاهش قیمت این محصول مواجه هستیم، چراکه تقاضا برای آن در بازار به‌شدت افت می‌کند.