انحصاری در واردات گوشت نیست

مهرفرد گفت: بر خلاف ادعای مطرح شده مبنی بر وجود انحصار در صدور مجوز واردات گوشت، تاکنون به ۲۷۴ شرکت مجوز داده شده است.

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: بر خلاف ادعای مطرح شده مبنی بر وجود انحصار در صدور مجوز واردات گوشت، تاکنون به ۲۷۴ شرکت برای واردات حدود ۳۰۰ هزار تن گوشت مجوز داده شده است.

وی با اشاره به اینکه در هفته گذشته اطلاعات غلطی در برنامه مطرح شد، از دست اندرکاران برنامه پایش خواست تا کسانی که متخصص در امور واردات گوشت هستند و اهلیت دارند به این برنامه دعوت شوند تا از ایجاد نگرانی در مردم جلوگیری شود.

مهرفرد، موضوع مجوزفروشی واردات گوشت را نیز تکذیب کرد و با اشاره به اقدامات بدخواهان برای عدم دسترسی ایران به منابع ارزی خود گفت:مقداری گوشت در بنادر کشور موجود است، اما هنوز نتوانسته ایم آن را ترخیص کنیم.

وی ادامه داد: این گوشت‌ها با اعتماد طرف خارجی به طرف ایرانی به کشور وارد شده و بانک مرکزی اغلب این محموله‌ها را تخصیص ارز داده، اما پول به حساب فروشنده منتقل نشده تا فروشنده اسناد را به خریدار داخلی برساند و طرف ایرانی بتواند محموله‌ها را ترخیص کند.مهرفرد افزود: بدون داشتن اسناد، امکان ترخیص وجود ندارد.

گوشت

وی درباره قیمت گوشت گوسفند گرم وارداتی، گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی وارداتی بین ۳۳ تا ۴۰ هزار تومان متغییر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به شائبه طرح شده مبنی بر فروش گوشت ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۱۲۰ هزار تومان، تصریح کرد: قیمت لاشه گوشت گوسفند وارداتی با لاشه گوشت گوسفند داخلی مقایسه شد که غلط است.

وی با اشاره به اینکه قیمت ۱۲۰ هزار تومانی نیز برای لاشه گوشت گوسفند داخلی اشتباه است، ادامه داد: بر اساس آمارنامه بانک مرکزی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، میانگین قیمت هر کیلوگرم لاشه گوسفند داخلی بین ۷۵ تا ۹۷ هزار تومان متغییر است.

مهرفرد گفت: گوشت گوسفند وارداتی برای مصرف کننده به قیمت هر کیلوگرم ۴۰ هزار تومان در میادین میوه و تره و بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و برخی فروشگاه‌های منتخب عرضه می‌شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بر اساس نظر دولت، تامین گوشت وارداتی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و توزیع آن بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است، اظهار کرد: با توجه به اختلاف قیمت گوشت‌های وارداتی و داخلی و ایجاد صف، توزیع گوشت وارداتی هدفمند خواهد شد.

مهرفر در خصوص فعالیت در زمینه واردات گوشت، تصریح کرد: هم اکنون هیچ سهامی و مدیریتی در هیچ شرکت خصوصی ندارم؛ البته قبل از آن که وارد این مسئولیت بشوم، از گردونه دولت خارج بودم و فعالیت‌هایی را با برخی دوستان داشتم، ولی وقتی چنین مسئولیتی را پذیرفتم و این موضوع را به همراه اسناد و مدارک به سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده ام که می‌توانید از این سازمان سئوال کنید.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر مشخص نبودن نشانی کشتارگاه‌ها در سامانه ثبت سفارش گفت: که کشتارگاه‌هایی که سازمان دامپزشکی معرفی می‌کند، همه کد دارند و بر اساس این کد مشخص است که کشتارگاه مربوط به کدام کشور می‌باشد، اما در صورت هرگونه ابهام، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سازمان دامپزشکی و یا این معاونت، اطلاعات لازم را دریافت کنند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی به منظور تشخیص صلاحیت و اهلیت داشتن شرکت متقاضی واردات گوشت از سازمان دامپزشکی، شرکت پشتیبانی امور دام و انجمن واردکنندگان فرآرده‌های خام دامی استعلام می‌گیرد و این انجمن مجوز صادر نمی‌کند بلکه به عنوان یک تشکل تخصصی به ما مشورت می‌دهد.